Wydarzenia

3 listopada 2015 15:53

Przez cały rok, często zgodnie z rytmem pór roku, świąt i prac gospodarskich, w różnych punktach na terenie Mazowsza mają miejsce ciekawe wydarzenia skupione wokół regionalnych tradycji. Dzieje się wiele, a niektóre z przedsięwzięć są doprawdy godne polecenia.

Warto wybrać się chociażby na Kurpie, żeby zobaczyć barwny korowód pięknych palm wielkanocnych święconych w Niedzielę Palmową, czy posmakować pszczelich przysmaków podczas Miodobrania w Wykrocie. Czas zbioru plonów kończą imprezy dożynkowe, jak Niedziela kadzidlańska, czy Festiwal Ziemniaka organizowany w Muzeum Wsi Radomskiej. Na straży zachowania dawnych umiejętności stoją chociażby kurpiowscy twórcy, którzy w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle organizują corocznie warsztaty pod nazwą „Ginące zawody”. Nie sposób pominąć widowisk obrzędowych, a wśród nich np. Kusaków w Jedlińsku – zapustnego zwyczaju zwanego też „ścięciem śmierci”.

Oddzielną kategorią są imprezy muzyczne, organizowane najczęściej w formie konkursów i festiwali. Należą do nich „Adwentowe granie” w Siedlcach, podtrzymujące zwyczaj otrąbywania adwentu, czy Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich w Pawłowie, będący spotkaniem muzyków z regionu radomskiego. Mazowiecka (i nie tylko) tradycja muzyczna zagląda też czasem do Warszawy. Nie ma drugiej takiej imprezy jak Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”, stanowiący prawdziwą ucztę dla wyznawców prawdziwej wiejskiej muzyki.

Zaprezentowane wydarzenia mają charakter cykliczny. Zgodnie z kalendarzem, na naszym szlaku będą przybywać kolejne punkty godne polecenia. Pojedziemy w miejsca, których nie mieliśmy jeszcze okazji odwiedzić, sfotografować i opisać. Wszystkim, których skusi czar mazowieckich tradycji, życzymy dobrej zabawy! 


Kusaki - ścięcie śmierci w Jedlińsku

Kusaki - ścięcie śmierci w Jedlińsku

"Ścięcie śmierci" to coroczny obrzęd odbywający się we wtorek poprzedzający Środę Popielcową,  zwany kusokiem (kusakiem) i w symboliczny sposób wyznaczający granicę pomiędzy końcem karnawału, a mającym nadejść Wielkim Postem. Widowisko opiera się na spisanej wierszem w...

Festiwal Folkloru Weselnego „Wesele Kurpiowskie” w Kadzidle

Festiwal Folkloru Weselnego „Wesele Kurpiowskie” w Kadzidle

W samym sercu Puszczy Zielonej, na północy województwa mazowieckiego, leży Kadzidło – słynna kurpiowska wieś. Na jej obrzeżach znajduje się muzealna zagroda leśna, do której w każdą trzecią niedzielę czerwca, zjeżdżają z całego świata Kurpie i miłośnicy miejscowej kultury. I tak nieprzerwanie od ...