Zygmunt Żak

23 listopada 2015 13:01
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 515 565 120
Adres e-mail: zygmuntzak@wp.pl

Dane adresowe:
26-600 Radom
N 21.15281 E 51.43035

Człowiek orkiestra

W niektórych drzewach od razu widzi przyszłą rzeźbę. Wystarczy, że przejdzie obok niego i natychmiast dostrzega w jego kształcie ptaka, anioła, Matkę Boską.... Wykonanie takiej rzeźby zajmuje mu około 3 - 4 godzin. Najpierw jednak trzeba pozyskać drewno i je przygotować, musi ono odleżeć około półtora roku. Później Zygmunt Żak to drewno tnie i okorowuje. Z tak przygotowanego materiału dłutem bądź piłką rzeźbi dany motyw. Na sam koniec pozostaje malowanie. Swój warsztat artysta urządził w korytarzu, łączącym kilka mieszkań - jest to właściwie kącik rzeźbiarski. W niewielkiej szafie przechowuje narzędzia: dłuta, pilniki. Po drewno jeździ na wieś.

Przygoda pana Zygmunta z rzeźbą rozpoczęła się już w dzieciństwie. Mieszkał wtedy z rodzicami na Glinicach w Radomiu. W domu obróbką drewna zajmował się ojciec, z zawodu stolarz, a mały Zygmunt wraz z kolegami, scyzorykiem wycinał z patyków mieczyki, pistolety, zdobione łuki. Swoją pierwszą „poważną” pracę wyrzeźbił w wojsku - był to legionista rzymski. Rzeźbiarz posiada go do dziś.

Nazywany jest „człowiekiem orkiestrą”, bo oprócz rzeźby zajmuje się także grą na gitarze, harmonijce i janczarach. Podczas festynów i przeglądów wykorzystuje wszystkie swoje talenty, łącząc granie ze sprzedażą rzeźb. Zdobył nagrody w wielu konkursach.

Prace Zygmunta Żaka można zobaczyć w galerii Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, na wystawach organizowanych przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, a także na przeróżnych kiermaszach oraz w galeriach w Krakowie i Warszawie.