Zofia Samul

24 sierpnia 2017 15:55
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 503 347 335

Dane adresowe:
Dęby, 07-437 Łyse
N 21.48488 E 53.37534

Ojcowizna to świętość

Od najmłodszych lat, będąc już w szkole podstawowej, sama lub wspólnie z koleżankami, przygotowywała kilkumetrowe palmy wielkanocne na konkurs w Łysych, albo jesienią wieńce dożynkowe na coroczne Święto Plonów. Dzisiaj Pani Zofia Samul najchętniej wycina, skręca kwiaty i realizuje zamówienia na kierce, które są po prostu mistrzowskie. Od dzieciństwa rozwijała swój talent pod okiem mamy - Anieli Kobus, której zawdzięcza zamiłowanie do rękodzieła i zdobyte umiejętności.

Urodziła się w Dębach, kurpiowskiej wsi koło Myszyńca i tu nadal mieszka. Wachlarz jej twórczych możliwości jest bardzo szeroki: skręca kwiaty, wykonuje palmy wielkanocne, zdobione kwiatami kierce z grochu lub fasoli, kurpiowskie bukiety do świętego kąta, ozdoby choinkowe (bombki, aniołki, łańcuchy), lepi byśki, haftuje, szydełkuje, zdobi też pisanki w technice batikowej. Pani Zofia podchodzi do twórczości z dużym pietyzmem, każda jej praca jest dopracowana, a dobór kwiatów przemyślany - wszystko zgodnie z kurpiowskim wzorcem. Pracuje w skupieniu, siedząc przy świętym kącie, w rogu głównej izby. Na stole w centralnym miejscu ustawiła odziedziczoną po rodzicach kapliczkę, przystrojoną wykonanymi przez nią kwiatami. Wspomnienia, umiłowanie ziemi, ojcowizny, tradycji i życie w zgodzie z Bogiem - to dla niej rzeczy święte.

Zawsze angażowała się w życie społeczne wsi i gminy: była radną gminy, przewodniczącą Wojewódzkiej Rady Kobiet w Ostrołęce, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Dębach. Dba o kurpiowski wystrój szkoły w Dębach i Łysych. Na początku lat 70. ubiegłego wieku założyła 20-osobowy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca, który odnosił sukcesy w przeglądach powiatowych i wojewódzkich, był też nagrywany przez TVP. Udzielała się także w Zespole "Myszyniec", gdzie śpiewała i mówiła gadki.

Pani Zofia ciągle angażuje się w nowe inicjatywy, prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży. Swoje wyroby prezentuje na kiermaszach, jarmarkach, w trakcie lokalnych imprez: "Palmy Kurpiowskiej" w Łysych, "Miodobraniu Kurpiowskim", "Niedzieli Kadzidlańskiej" w Kadzidle, "Skansenowskich Spotkaniach" w Nowogrodzie oraz na kiermaszach organizowanych przez fundację "Cepelia" i muzeach na terenie całego kraju. Współpracuje z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Pani Zofia została uhonorowana odznaką "Za zasługi dla Kultury Polskiej", przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.