Zespół śpiewaczy Grabowianki

25 listopada 2015 14:18
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (48) 677 30 38
Strona www: http://grabownowielkie.pl/grabowianki-zespol-z-grabowna-wielkiego/
Adres e-mail: kontakt@grabownowielkie.pl

Dane adresowe:
Grabów nad Wisłą , 26-704 Przyłęk
N 21.67423 E 51.35543

Aktywne Grabowianki

Ma w pełni kobiecy, dziesięcioosobowy skład. Niezwykła aktywność współtworzących go pań szybko pozwoliła na rozpropagowanie jego działalności w regionie radomskim, a później w całej Polsce. Grabowianki reaktywowały działalność zespołu zaledwie kilka lat temu.  Co roku na Dzień Kobiet obchodzą rocznicę ponownych narodzin formacji, a swoje osiągnięcia opisują na... blogu. Obecnie słyną zwłaszcza ze znakomitych przedstawień śpiewaczych i aranżowania zabaw tanecznych, połączonych z biesiadami. Bez Grabowianek nie odbywa się też żadna uroczystość religijna w miejscowej parafii.

Zespół działał z przerwami od lat 70-tych. Od samego początku stawiał na rozwój i autentyczność, współpracując z fachowcami i instruktorami. Dzięki poświęceniu, uporowi i aktywności członkiń Grabowianki szybko przekształciły się w profesjonalną formację śpiewaczą, dysponującą własnymi strojami ludowymi i stale rozbudowywanym repertuarem.

Zespół śpiewaczy Grabowianki działa przede wszystkim przy Kole Gospodyń Wiejskich w Grabowie nad Wisłą. Próby i spotkania zespołu odbywają się w miejscowej remizie strażackiej. W repertuarze Grabowianek znajdziemy pieśni i przyśpiewki ludowe, kolędy, pastorałki i spektakle obrzędowe.Co roku zespół daje kilkanaście koncertów, zajmując się równocześnie współorganizacją świąt religijnych, państwowych i dorocznych obrzędów w gminie Przyłęk. Grabowianki  włączają się w kalendarz imprez regionalnych w okolicy, występują z przedstawieniami obrzędów lokalnych np. Majówka, Wianki – Noc Świętojańska czy Dożynki przed dworem dziedzica w Grabowie, organizują andrzejki, wigilie i zabawy sylwestrowe, a w Dzień Kobiet obchodzą rocznicę reaktywacji zespołu.

Nie tylko w swojej śpiewaczej, wiodącej aktywności Zespół Grabowianki jest laureatem kilkunastu konkursów regionalnych - panie nagradzane są za przygotowywane przez siebie stoiska regionalne. Prowadzą też bardzo aktywną działalność popularyzującą ludowe tradycje, angażując nie tylko miejscowe dzieci i młodzież. W regionie i wielu miejscach w Polsce dają prelekcje, przeprowadzają pokazy, udzielają wywiadów. W internecie prowadzą też swoisty pamiętnik i kalendarium wydarzeń -  z wyjątkowym za każdym razem udziałem Grabowianek.