Zespół śpiewaczy Baby z Baby

19 listopada 2015 14:22
zaspół z rowerami i skuterami na drodze

Dane kontaktowe:
Tel: 888 747 615, 663 540 499

Dane adresowe:
Baba , 07-436 Łyse
N 21.59317 E 53.28550

Z przymrużeniem oka

Siłą w miejscowości Baba są... baby. Silne duchem, sercem, ale przede wszystkim głosem. Mowa o zespole śpiewaczym - o nieprzypadkowej zatem nazwie - „Baby z Baby”. Miejscem ich spotkań i prób jest świetlica wiejska. Energiczne, pełne werwy członkinie zespołu docierają tu co piątek skuterami i rowerami, by pod okiem instruktora Jana Kani, szlifować „babskie” talenty. Wszystkie Panie to dojrzałe gospodynie. Śpiewają, rozmawiają, śmieją się. Są dla siebie silną grupą wsparcia. W promocji zespołu pomaga im Miss Polski z Kurpiów - Ewa Mielnicka.

Zespół działa od lat 80. XX wieku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Babie. Na początku liczyło 50 członkiń. Co charakterystyczne dla tamtych czasów, w KGW odbywały się kursy gotowania, pieczenia, szycia, członkinie rozprowadzały również we wsi … pisklęta. To już jednak daleka przeszłość.

Przy kole utworzyła się grupa śpiewacza „Baby z Baby”, licząca najpierw 4 osoby. Od tego czasu przewodniczącą jest niezmiennie Władysława Maj. Przez lata koło pod względem składu systematycznie topniało. Od 2012 roku członkiń jest tylko 12, a osiem z nich tworzy zespół śpiewaczy. Energia tej grupy jest imponująca. Panie są i „do tańca i do różańca”. Jak chcą, to się bawią i śpiewają, a jak trzeba komuś pomóc, zawsze można na nie liczyć. Przebywanie w ich towarzystwie wprawia w dobry nastrój.

W trakcie piątkowych prób panie nie tylko śpiewają, ale także wspólnie …. gotują i ucztują. Każda z członkiń posiada również zdolności rękodzielnicze: razem wykonują kwiaty, palmy, kierce (także takie „nowoczesne” ze słomek koktajlowych), wyszywają, haftują, dzieją na drutach i szydełkują. Robią to tylko na własne potrzeby, bo jak mówią – na Kurpiach jest dużo twórców, a one pracują „na gospodarce”, nie mają więc czasu, żeby „robić” na sprzedaż.

„Baby z Baby” organizują także nieformalne spotkania z innymi Kołami Gospodyń Wiejskich, połączone z potańcówkami. Nazywają to „małym weselem”.  Podczas spotkań śpiewają, ucztują, tańczą i wspólnie się bawią. Starają się również nie stronić od wyzwań współczesności. W Zawodach … Piłki Nożnej na pikniku w Tartaku zdobyły I miejsce!

W promocji „Bab z Baby” pomaga paniom nie byle kto, bo sama Miss Polski 2014 Ewa Mielnicka. W lipcu 2015 roku na boisku w Babie zorganizowany został Piknik z jej udziałem, na który przybyło ok. 600 osób z całej okolicy. Na festynie nasze bohaterki otrzymały wielkie oklaski. Mama najpiękniejszej Polki – Pani Teresa Mielnicka, jest zarazem sołtyską Baby i członkinią zespołu. „Baby z Baby” stały się ostatnio bardzo znane – mówi z dumą.

Latem w okolicy odbywa się wiele imprez plenerowych, Panie starają się nie omijać żadnej z nich. Muzyczny i sceniczny sezon kończą „Podsumowaniem święta pieśni ludowej przez koła gospodyń wiejskich”, organizowanym w ramach „Swojskich spotkań z folklorem”. Za prezentacje na scenie zespół był już wysoko nagradzany.