Zespół Pieśni i Tańca "Pasieka"

23 listopada 2015 12:17
zespół tańczący w parku

Dane kontaktowe:
Tel: (83) 357 84 10
Strona www: http://www.platerow.org/pasieka
Adres e-mail: gciplaterow@o2.pl

Dane adresowe:
08-210 Platerów
N 22.81739 E 52.30374

Ozdoba nadbużańskiej krainy

Koncertował w ponad 250 miejscach w Polsce i na świecie, biorąc udział w licznych przeglądach i uroczystościach, uzyskując wyróżnienia, nagrody i podziękowania. Ma w swoim repertuarze kilkadziesiąt tańców, pieśni i przyśpiewek ludowych, a w składzie nowy narybek w postaci formacji dziecięcej. Zespół Pieśni i Tańca „Pasieka” łączy pokolenia i lokalną społeczność - należą do niego ludzie różnych profesji i w różnym wieku.

W wielu rejonach Polski odradzają się lokalne inicjatywy, które akcentują przywiązanie do miejsca pochodzenia i kontynuują miejscowe tradycje. Tak też stało się w Platerowie, gdzie Grzegorz Szymanek, muzyk i choreograf a także kierownik muzyczny zespołu, zaszczepił sporej grupie osób zamiłowanie do rodzimego folkloru. Z tego spotkania zrodziła się zawiązana w latach 90. formacja „Pasieka” (tak brzmiała pierwotna nazwy Platerowa).

Wiele zmieniło się od tego czasu w lokalnej świadomości, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Na dodatkowych zajęciach uczniowie uczą się podlaskich piosenek, kształcą swoje umiejętności wokalne oraz poznają kroki regionalnych tańców. Pojawiła się również moda na występy w strojach ludowych podczas szkolnych uroczystości. Ciekawym wydarzeniem stał się Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych im. Tadeusza Banasia, zainicjowany przez zespół.

„Pasieka” ma swoją siedzibę w Gminnym Ośrodku Kultury w Platerowie. Występuje w strojach podlaskich, które są wiernymi kopiami ubiorów ludowych z tych okolic. Jest jedynym tego typu zespołem w rejonie nadbużańskim i prawdziwą ozdobą licznych uroczystości i imprez w regionie. Tworzy go grupa tancerzy i śpiewaków oraz kapela, w której skład wchodzą: akordeony, bęben, skrzypce, klarnet i kontrabas.

Formacje dorosła i dziecięca są zapraszane do miejscowości partnerskich w innych krajach: odwiedziły już Grecję, Belgię, Turcję, Rosję, Ukrainę i Białoruś. Zespół ma na swoim koncie mnóstwo nagród i wyróżnień, przywiezionych z przeglądów i konkursów polskich oraz zagranicznych.