Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy "Zakukała kukułecka"

23 listopada 2015 12:35
członkinie zespolu w strojach ludowych

Dane kontaktowe:
Tel: (48) 672 72 11

Dane adresowe:
Gałki, 26-411 Rusinów
N 20.60547 E 51.45283

Śpiwam sobie śpiwam, ale grzechu ni mom...

Grupa obrzędowo-śpiewacza o wdzięcznej nazwie „Zakukała kukułecka” działa prężnie od prawie 40 lat. Jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów południowego Mazowsza. Zespół powstał w 1977 roku, w czasie spotkań Koła Gospodyń Wiejskich, z inicjatywy Józefy Siwiec, która do dziś nim kieruje.

Pierwszym celem jaki sobie postawił zespół była zbiórka pieniędzy na wybudowanie nowej szkoły. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że zespół tak znacząco rozwinie swoją działalność i repertuar, że doczeka się wielu prestiżowych nagród w tym, Nagrody Oskara Kolberga przyznanej w 2004 r. w kategorii zespołów folklorystycznych. Obecny skład zespołu tworzy dziewięć osób i kapela: harmonia, skrzypce i bębenek.

Ponieważ w zespole od samego początku byli mężczyźni, grupa opracowała oprócz regionalnych pieśni również tańce, zwyczaje i obrzędy. Program tworzą wszyscy członkowie w oparciu o teksty i pieśni zasłyszane w dzieciństwie oraz zwyczaje i obrzędy w ich najbardziej tradycyjnej formie, w połączeniu z elementami gawędziarstwa i tańców ludowych. Zespół prezentuje różne tańce zabawowe jak mietlorz, foter, kowol, przepiórka oraz zwyczaje i obrzędy: „Kusoki”, „Swaty”, „Darcie pierza”, „Śmigus-dyngus” „Okrężne”, „Sobótka” ,„Gaik” oraz piękne widowisko plenerowe – „Wesele w Gałkach Rusinowskich”, które pokazywane jest na różnych imprezach, dożynkach i przeglądach.

Nieoceniony wkład w działalność zespołu wniosła Józefa Siwiec, która już w dzieciństwie miała wiele doświadczeń w obcowaniu z tradycyjnym folklorem. Jako 11-letnia dziewczynka wymyśliła i wykonała dwie pieśni podczas weselnych „oczepin”. Poruszyła tym gości i od tego czasu młodziutka Józefa układała przyśpiewki na każde wesele. Bywała też druhną i starościną weselnych przyjęć aż do momentu, kiedy sama wyszła za mąż. Uśpiony na czas wychowania dzieci i prowadzenia gospodarstwa talent mógł ponownie rozbłysnąć w zespole.

„Zakukała kukułecka” jest laureatem wielu festiwali i konkursów. Zespół zdobywał  nagrody m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie,  Wojewódzkim Przeglądzie Folkloru w Przysusze, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych Prezentujących Zwyczaje i Obrzędy w Zaborowie. Uczestniczy w dożynkach wojewódzkich i powiatowych oraz imprezach organizowanych przez Muzeum Wsi Radomskiej.

Śpiwam sobie śpiwam

Ale grzechu ni mom.

Bo te śpiwki dla rozrywki

Kochanecka ni mom.