Zespół "Kurpianka - Cepelia"

19 listopada 2015 10:10
próba zespołu; na pierwszym planie dziewczęta w strojach kurpiowskich

Dane kontaktowe:
Tel: (029) 717 61 89
Adres e-mail: centrumkurpiowskie@o2.pl

Dane adresowe:
07-420 Kadzidło
N 21.46596 E 53.23304

Klasyka w kurpiowskim wydaniu

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądało kiedyś tradycyjne kurpiowskie wesele, najlepiej obejrzeć je w inscenizacji zespołu „Kurpianka - Cepelia”. Widowisko prezentuje tańce, pieśni, przyśpiewki i poszczególne obrzędy uroczystości weselnej, odgrywane żywiołowo, z pasją i z zachowaniem wielu bardzo dawnych elementów obrzędowych, jak "skakanie z czepkiem" czy "gonienie po zastolu". Inscenizacja jest w programie formacji niemalże od samych jej początków. Zespół powstał w 1953 roku przy Spółdzielni CPLiA „Kurpianka” w Kadzidle. Z jego repertuaru korzystał wtedy Tadeusz Sygietyński, gromadząc materiały do prezentacji folkloru kurpiowskiego dla Zespołu „Mazowsze”. Cechami charakterystycznymi grupy „Kurpianka-Cepelia” były i są nadal autentyzm, jak również wierność tradycji, spontaniczność wykonawców, zaangażowanie i duże umiejętności wokalno-taneczne.

Zespół składa się z trzech grup wiekowych. Jego repertuar jest bardzo bogaty, prezentuje bowiem wszystkie tańce kurpiowskie, zarówno wirowe, jak i korowodowe, a także tańce narodowe wykonywane w strojach staropolskich (kontuszach). Grupa wykonuje też kurpiowskie pieśni "leśne", jak i skoczne, tzw. „z przytrampywaniem”. Zespołowi towarzyszy kapela złożona z harmonii pedałowej, akordeonu, klarnetu, trąbki, skrzypiec i bębenka.

Z udziałem „Kurpianki – Cepelii” nagrano dwa filmy: „Wesele kurpiowskie” i „Folklor Kurpi Zielonych”. Polskie Nagrania wydały płytę stereofoniczną z 47 melodiami i piosenkami kurpiowskimi w jej wykonaniu. Zespół wielokrotnie występował w radio i TV, a jego repertuar był wykorzystywany w różnych opracowaniach popularno-naukowych.

”Kurpianka - Cepelia” jest m.in. laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga oraz Medalu Gloria Artis.