Zespół "Gołcunecki"

26 listopada 2015 08:14
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 607 622 450

Dane adresowe:
Gałki, 26-411 Rusinów
N 20.60567 E 51.45424

Mistrzynie tradycyjnego śpiewu

Jest to jedyny zespół śpiewaczy Ziemi Radomskiej, który otrzymał „Złotą Basztę” – główną nagrodę 47. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zespół jest również laureatem pierwszej nagrody XV Mazowieckiego Przeglądu Folkloru w ramach 55. Dni Kolbergowskich w Przysusze.  Prestiżowe nagrody zdobywają również indywidualnie członkinie zespołu w kategorii solistek. Niemal wszystkie mogą pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym.

Zespół „Gołcunecki” powstał w Gałkach w 2012 roku. Współtworzy go sześć wspaniałych pań. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki: wykonują starodawne pieśni obrzędowe i nabożne, przeróżne piosenki i przyśpiewki, których znają setki. Same również układają rozmaite przyśpiewki, zwane tutaj „wyrywasami”. Na uwagę zasługuje zarówno ich barwa głosu, rytmika, frazowanie jak i teksty pieśni które wykonują.

Maria Siwiec, kierowniczka zespołu opowiada, że śpiewaczki mają tak silne głosy, że nie potrzebują mikrofonów. A oczepiny robią takie, „jakby tornado przeszło”.

Wszystkie są mistrzyniami nie tylko śpiewu i tańca, ale również robienia wycinanek, haftów, pająków, kwiatków z bibuły, klejenia pierogów i wszelkich innych tradycyjnych umiejętności. Znaczenie „Gołcunecek” dla kulturowego pejzażu regionu jest ogromne.

Ważnym obszarem aktywności zespołu jest działalność edukacyjna. „Gołcunecki” organizują warsztaty śpiewu i tańca ludowego w wielu miastach Polski. Pogłębiają wiedzę dotyczącą spuścizny regionu, inspirują młode pokolenie do działania na rzecz zachowania i kontynuowania lokalnej kultury tradycyjnej. Na terenie gmin Rusinów i Potworów prowadzą zajęcia w ramach Wędrownego Uniwersytetu Tradycji. Zespół współpracuje m.in. z Domem Tańca, Fundacjami Muzyka Odnaleziona i Wszystkie Mazurki Świata.

Dodatkowe informacje:

Nagrania dostępne m. in. w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.