Zespół folklorystyczny „Puszcza Zielona”

19 listopada 2015 10:01
zespół przed drewnianym domem, na pierwszym planie Jan Kania

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 772 50 47, tel. do instruktora Jana Kani 888 747 615

Dane adresowe:
ul. Kościelna 19, 07-437 Łyse
N 21.56595 E 53.36208

Rozśpiewana, roztańczona „Puszcza Zielona”

Urodziwe dziewczęta, przystojni młodzieńcy, tryskająca energią młodość - a wszystko to połączone z profesjonalnie prezentowanym repertuarem - zespół folklorystyczny „Puszcza Zielona” ma całe mnóstwo atutów. Ta stosunkowo młoda formacja prezentująca autentyczny lokalny folklor na wysokim poziomie artystycznym, uznawana jest za jeden z najlepszych zespołów kurpiowskich. W repertuarze ma tańce, pieśni i obrzędy związane z życiem Kurpiów.

Na początku szeregi zespołu zasilali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci – również i tacy, którzy wyjeżdżali zdobywać wiedzę poza Kurpie. Wracali tu, bo „Puszcza Zielona” była dla nich łącznikiem z ich małą ojczyzną i dawała możliwość spotkania w gronie dobrych znajomych. Jak to często bywa w zespole nawiązują się i trwają przyjaźnie, rodzą się także miłości.

„Puszcza Zielona” liczy 30 członków. Jej instruktor - Jan Kania, był także jednym z założycieli grupy. Z założenia zespół jest „młody”, więc starsi członkowie opuszczają jego szeregi, zwalniając miejsce młodszym kolegom. Obecnie w skład zespołu wchodzą także uczniowie gimnazjum.

Od chwili powstania „Puszcza Zielona” brała udział w wielu przeglądach w Polsce, a także zagranicą. Do jego sukcesów zaliczyć można II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Postawach na Białorusi, czy I miejsce za widowisko „Oczepiny” podczas imprezy „Darcie pierza” w Lelisie. Zespół występuje rokrocznie podczas Niedzieli Palmowej oraz w trakcie innych wydarzeń regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich. W październiku 2015 roku dał koncert podczas Dni Kultury Polskiej w Smoleńsku.