Zespół Folklorystyczny Gotardowie

25 listopada 2015 14:24
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (48) 676 27 85, (48) 676 22 31
Strona www: www.dkzwolen.vot.pl

Dane adresowe:
26-700 Zwoleń
N 21.58668 E 51.35558

W trosce o dziedzictwo regionu

Nazwa grupy wywodzi się od wsi Gotardowa Wola, na której podwalinach wyrosło miasto Zwoleń. Formacja powstała w 1975 roku z inicjatywy Mieczysława Chołuja, ówczesnego naczelnika miasta. Jak bywa z zespołami z tak długą historią, jego skład zmieniał się wielokrotnie, a repertuar ulegał ewolucji. Z pierwotnego trzonu została jedynie Pani Joanna Tęcza, która kieruje także dziecięcym zespołem folklorystycznym działającym przy Domu Kultury w Zwoleniu. Jest nieocenioną instruktorką folkloru i animatorką kultury. Z jej inicjatywy i dzięki jej pomocy powstało wiele zespołów ludowych w Radomskim.

Obecnie w skład grupy wchodzi dziesięciu członków, a ich głównym celem jest kultywowanie tradycji, by współczesne pokolenia, a także te, które po nich przyjdą, nie zapominały o swoim bogatym dziedzictwie kulturowym. Występują w autentycznych strojach regionalnych. W repertuarze mają pieśni ludowe - od weselnych do pobożnych, gawędy, przedstawienia obrzędowe i tańce. Prezentują swój program zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W wystawianych przedstawieniach obrzędowych starają się wykorzystywać oryginalne rekwizyty. Wśród nich wyróżnia się baraban tatarski, używany w Wielką Sobotę do budzenia ludności i nawoływania do pójścia do kościoła na czuwanie przed Zmartwychwstaniem Chrystusa.

Zespół co roku bierze udział w licznych imprezach i przeglądach związanych z kulturą ludową. Są nieodłącznym elementem „Imienin Pana Jana” - kulturalnego wydarzenia organizowanego przez Dom Kultury w Zwoleniu, związanego z Janem Kochanowskim i jego rodziną. Przez lata działalności zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, budząc uznanie wśród etnografów i publiczności. Niekwestionowane osiągnięcia zespołu są świadectwem tego, że Gotardowie sami w sobie są bezcenną wartością.