Zdzisław Bziukiewicz

19 listopada 2015 11:12
Zdzisław Bziukiewicz obrabia bursztyn na kołowrotku

Dane kontaktowe:
Tel: 607 676 356
Strona www: http://www.kurpie.com.pl
Adres e-mail: kurpiewach@wp.pl

Dane adresowe:
Wach, 07-420 Kadzidło
N 21.40183 E 53.30450

Bursztyniarz z Puszczy Zielonej

Bursztyn toczy się tradycyjnie na kółku, czyli zwykłym kołowrotku rękodzielniczym, dostosowanym do obróbki tego surowca. Bursztynowy samorodek mocuje się na specjalnym bolcu przy szpuli i obtacza potłuczonym szkłem, kiedyś z lampy naftowej, teraz zwykłej żarówki. Zdzisław Bziukiewicz, jeden z ostatnich bursztyniarzy w Polsce, swój kołowrotek odziedziczył po tacie. Obróbki bursztynu nauczył się właśnie od nieżyjącego już ojca Stanisława, który parał się tym zajęciem przez ponad 70 lat. Z kolei Pan Stanisław naukę bursztyniarstwa pobierał u najbardziej znanego mistrza - Wiktora Deptuły. Również i mama Zdzisława, Marianna, próbowała w toczeniu bursztynu swoich sił. Według rodzinnych przekazów bursztyniarstwo jest u Bziukiewiczów obecne od pokoleń.

W latach 60. ubiegłego wieku odkryto na terenie elektrowni w Ostrołęce złoża bursztynu kopalnego. Ukrywano to przed lokalnymi rzemieślnikami, ale wieść szybko się rozniosła. Pan Zdzisław jeździł tam z ojcem już jako 4-letni chłopiec. Stanisław Bziukiewicz poszukiwał tego surowca po całych Kurpiach, stąd wszyscy go znali. Pan Zdzisław w podobny sposób prowadzi poszukiwania w okolicy - sam go wydobywa oraz kupuje od mieszkańców, którzy natrafili na samorodki przy pracach ziemnych. Obcowanie z bryłą bursztynu opisuje jako niesamowite uczucie: "Biorę do ręki coś, co wygląda jak brudny kamień i od razu wiem, że to nie kamień, tylko bursztyn. Jest ciepły, ma charakterystyczną, chropowatą powierzchnię i jest lżejszy od kamienia". Jako jedyny robi bursztynowe kierce i pająki. Odtwarza stare kurpiowskie wzory, np. pasyjki. Ale najczęściej toczy różnorodne korale o zróżnicowanych kształtach: kulki, listki, śliwki o barwie od jasnej po ciemną.

Pan Zdzisław nie tylko kontynuuje tradycję swojej rodziny, ale zajął się również popularyzacją kurpiowskiego bursztyniarstwa: prowadził pokazy i lekcje w domach kultury, szkołach i muzeach, a od 2009 roku w założonym i prowadzonym przez siebie Muzeum Kurpiowskim w Wachu. Na prace Zdzisława Bziukiewicza i jego rodziców można natrafić w wielu polskich muzeach i galeriach. Twórca uczestniczył w licznych konkursach, występował także w programach telewizyjnych. Na co dzień współpracuje z różnymi instytucjami, można go spotkać również na kiermaszach sztuki.

Jest także twórcą i właścicielem regionalnej strony internetowej, która zawiera ogrom wiadomości o Kurpiowszyźnie. Portal ten w 2011 roku został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Europa w każdej gminie”. Otrzymał też nagrodę w konkursie „e- warszawiacy, czyli Syrenka w sieci” na najlepsze mazowieckie strony internetowe.

W podziękowaniu za zaangażowanie w działalność społeczną i promowanie kultury polskiej, Zdzisław Bziukiewicz został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, nagrodą Starosty Ostrołęckiego oraz Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt pracy twórczej oraz odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”.