Zaborowianki

26 listopada 2015 08:59
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 503 637 901

Dane adresowe:
Zaborowie, 26-505 Orońsko
N 20.88913 E 51.31249

Powstanie tego zespołu było jednorazowym zrywem. Kierowniczka wiejskiej świetlicy w Zaborowie zwołała kobiety, chętne do wspólnego występu na imprezie folklorystycznej. Było to w latach 80-tych. I tak się zaczęło. Od tego czasu „Zaborowianki” nieprzerwanie raczą słuchaczy i widzów swoimi pieśniami, a smakoszy pysznymi daniami. Zespół tworzą wyjątkowe panie w różnym wieku. To nie przeszkadza im wspierać się wzajemnie, spotykać się i cieszyć swoim towarzystwem. W życiu codziennym zajmują się domem, pracują w gospodarstwach rolnych, opiekują się wnukami.

Panie wykonują głównie pieśni obrzędowe, nierzadko odtwarzają też przebieg całego obrzędu, za każdym razem pokazując jednak coś nowego, innego, w innej formie i wydaniu. Podczas świąt i różnych imprez gotują lokalne potrawy. Często są proszone o przygotowanie tradycyjnych Wigilii. Wśród przyrządzanych potraw wigilijnych muszą się wtedy znaleźć: pierogi pieczone w piecu z kapustą i grzybami, barszcz grzybowy, groch, racuchy, kompot z suszu oraz kluski z makiem. Ostatnio doszły także ryby, w tym śledzie pod każdą postacią, barszcz czerwony z uszkami własnej roboty. Co ważne, „Zaborowianki” przygotowują potrawy na żywo, na oczach późniejszych degustatorów. Wszystko jest świeże, a większość produktów pochodzi z ich własnych upraw.

Oprócz tego „Zaborowianki” uczestniczą w imprezach organizowanych przez Muzeum Wsi Radomskiej. Co ciekawe, w Zaborowiu organizowany jest cyklicznie Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych Prezentujących Zwyczaje i Obrzędy. Podczas tego przeglądu zespoły dbają o każdy szczegół, by wiernie odtworzyć dany obrzęd. Można wtedy zobaczyć, jak kiedyś odbywały się oczepiny, chrzciny, zaręczyny, śluby, wesela, darcie pierza, a także jak obchodzono święta liturgiczne. „Zaborowianki” ze swoim programem są nieodzownym elementem przeglądu.

Najbardziej dumne są z wzięcia udziału w dożynkach prezydenckich w Spale, a także z nagrań dla telewizji TVN, podczas których prezentowały potrawy regionalne. Uczestniczyły także w kręceniu filmu promocyjnego dla Muzeum Wsi Radomskiej „Od rośliny do tkaniny”, w którym pokazywały w jaki sposób pozyskuje się włókno lniane przy użyciu tradycyjnych narzędzi i wykorzystuje je do wyrobu tkanin.