Wino z pszenicy

20 lutego 2017 11:34
Gotowy produkt, wino z pszenicy w szklanej butelce.

Dane kontaktowe:
Tel: Anna Szpura 533 150 175
Adres e-mail: anna.szpura@wp.pl

Dane adresowe:
Świetlica Wiejska w Starej Kornicy 84, 08-205 Stara Kornica
N 22.90087 E 52.20351

Wigilijny trunek

Wino z pszenicy jest jednym z produktów związanych ze zwyczajami wigilijnymi, uważanych za lokalną specjalność w Starej Kornicy. Nastawia się je odpowiednio wcześniej, po pierwszych młóckach, tak aby było gotowe na Boże Narodzenie. Mimo zalecanego przez Kościół katolicki zakazu spożywania alkoholu w Wigilię, w okolicznych wsiach po wieczerzy, a przed pasterką, wypijano po lampce pszenicznego wina lub kieliszku domowej nalewki. Pszenica należała do składników, które powinny znaleźć się pod różnymi postaciami na wigilijnym stole wśród darów pól, sadów, lasów i wód, czyli tego wszystkiego, co zostało zebrane w mijającym roku, aby zapewnić urodzaj w następnym. Dlatego mieszkańcy uważają, że nie łamią kościelnego zalecenia, zwłaszcza że wino jest domowej produkcji, a więc „tradycyjne”.

Wino pszeniczne jest napojem niskoprocentowym, lekkim. W Starej Kornicy zachowała się tradycja produkcji nalewek, miedzy innymi z malin i wiśni oraz kwiatów lipy, z których powstaje słynna lipówka kornicka, a także warzonki miodowej i różnorodnych win (np. z chabrowych płatków kwiatowych, z landrynek) oraz zwyczaj warzenia piwa na podpiwku. Mieszkańcy Starej Kornicy uważają, że wytwarzane przez nich domowe alkohole służą zdrowiu, wpływają pozytywnie na układ krążenia, pracę nerek, żołądka czy systemu nerwowego. Działają też rozgrzewająco i odstresowująco. Przepis na wino z pszenicy można znaleźć także na popularnych blogach kulinarnych. Aby wzbogacić efekt smakowy, wystarczy dodać do wina sezonowe owoce: maliny, wiśnie, porzeczki.

„Tradycje kulinarne, tradycje i obrzędy Kornickie to spuścizna wielu pokoleń” [1]. Mieszkańcy Starej Kornicy, położonej na styku wschodniego Mazowsza i Podlasia, chętnie sięgają dzisiaj do swoich kulinarnych zwyczajów – wielokulturowego dziedzictwa zamieszkujących tu narodowości, a także mieszanki kuchni szlacheckiej i chłopskiej. Liderką budowania tożsamości poprzez sięganie do lokalnej tradycji, jest Pani Anna Szpura, autorka publikacji Tradycje kulinarne, obrzędy i zwyczaje gminy Stara Kornica. To z jej inicjatywy w roku 2016 zostało reaktywowane Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Kornicy, którego została przewodniczącą. Panie należą również do zespołu śpiewaczego „Korniczanie”, działającego od roku 2015. Siedzibą koła jest wiejska świetlica z nowocześnie wyposażoną kuchnią i dużą salą bankietową, w której odbywają się wesela i różne imprezy dla mieszkańców. Panie nie tylko smacznie gotują, starając się odtwarzać często już zapomniane tradycyjne potrawy. Również śpiewają, wiją wieńce dożynkowe, uczestniczą w konkursach kulinarnych. Zajmują często najwyższe miejsca (I miejsce w Łącku w konkursie „Od potrawy do wystawy”, I miejsce za korowaj weselny w konkursie „Ze smakiem”, I miejsce za najlepszy produkt żywnościowy na Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od kujawiaka do oberka” w 2016 roku). Warto wspomnieć także o I miejscu za wieniec na dożynkach gminno-powiatowych w Starej Kornicy oraz I miejscu w dożynkach powiatowych w Huszlewie. Pani Anna Szpura prowadzi również warsztaty pieczenia pierników, czy przygotowywania tradycyjnych dań w oparciu o lokalne zwyczaje i obrzędy.

Działalność Anny Szpury i KGW „Korniczanki” udowadnia, że można wieść ciekawe życie daleko od metropolii i mieć kalendarz wypełniony różnorodnymi działaniami. Panie z KGW są autorkami licznych potraw, a gmina Stara Kornica posiada już kilka wpisów na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: kiełbasę z wątrobą siekaną z Kornicy, lipówkę kornicką, ser ziemny, korowaj weselny, placki ziemniaczane pieczone na blasze, naleśniki z serem, pasztet z mięsa wieprzowego, golonkę wieprzową nadziewaną grzybami. Być może oryginalne wino z pszenicy będzie kolejną pozycją z tego krańca województwa mazowieckiego, ale na pewno nie ostatnią. W sięganiu do dawnych produktów i potraw panie z KGW są mistrzyniami. Potrafią wydobyć z nich esencję smaku, bazując na dobrej jakości lokalnych produktów. Sens wspólnego działania wokół kulinariów polega na integracji samych zaangażowanych i tych, którzy są zapraszani do wspólnego stołu.

Przepis:

- 5 l wody

- 1,5 kg cukru

- 5 dag drożdży

- 1,5 do 2 kg pszenicy

Gotujemy wodę, zalewamy pszenicę, wsypujemy cukier i dokładnie mieszamy, dodając na końcu drożdże. Pozostawiamy w ciepłym miejscu na około 6–8 tygodni. Następnie zlewamy, najlepiej trzykrotnie, najpierw do kolejnego gąsiorka na 2 miesiące (i wtedy jeszcze spuszczamy powietrze), a następnie do butelek i odstawiamy na jakiś czas do pełnego sklarowania. Przy zlewaniu trzeba uważać na osad.[1] A. Szpura, Tradycje kulinarne, obrzędy i zwyczaje gminy Stara Kornica „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Dostępna w internecie: http://ksow.pl/uploads/tx_library/files/2013.12Anna_Szpura_Tradycje_kulinarne.pdf, s. 3.