Wiesława Gromadzka

25 listopada 2015 14:12
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (48) 796 683 085

Dane adresowe:
Kamień Duży , 26-432 Wieniawa
N 20.75006 E 51.37898

Kobieta z harmonią

„Może będzie jeszcze komu ludową muzykę grać?” - zastanawia się Pani Wiesława Gromadzka, słysząc, jak na skrzypcach, bębnie, gitarze i organach uczą się grać jej wnuki. Blisko 70-letnia mistrzyni harmonii pedałowej, naukę gry na tym instrumencie pobierała u swego ojca, a raczej …. wspólnie z nim.

Ojciec pani Wiesławy grywał na skrzypcach. Kiedy kupił sobie harmonię, jakoś nie mógł się do niej przekonać i nawet zamierzał ją sprzedać. Żona jednak zabroniła mu tego, chcąc, by któreś z ich dzieci nauczyło się grać na tym instrumencie. Cierpliwy ojciec doskonalił się ćwicząc wspólnie z 14-letnią wówczas córką. Grywali głównie mazurki i oberki. Pani Wiesława muzykowała z ojcem po weselach, zabawach oraz potańcówkach. Bardzo jej się to spodobało. Chciała grać i śpiewać jak najlepiej i jak najwięcej.

Ogromnym atutem pani Wiesławy był zawsze śpiew. Najczęściej muzykanci weselni tylko grali, a biesiadnicy śpiewali, co nie zawsze im wychodziło. Pani Wiesława pięknie śpiewała i to zjednywało jej publiczność. Nie był to jednak łatwy kawałek chleba. Muzykantom na weselach często dokuczano, nie pozwalano robić przerw, a zabawy weselne trwały i trwały. Na dodatek dawne wesela odbywały się kiedyś u pana młodego i u panny młodej. Jednak dzięki tej ciężkiej pracy i dzieleniu jej z ojcem, Wiesława Gromadzka opanowała grę na harmonii pedałowej do perfekcji. W ogólnopolskich przeglądach kapel, śpiewaków i instrumentalistów zajmuje na ogół najwyższe lokaty. Kilkanaście lat temu otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Prywatnie cieszy się, że jej wnuki też mają muzyczną smykałkę. Wnuczka zaczęła się uczyć gry na skrzypcach, natomiast wnuk gra na bębnie, organach i gitarze, a także udziela się też w zespole Wolawianki, działającym przy szkole w Wolanowie.