Warsztaty etnograficzne „Ginące Zawody” w Kadzidle

26 listopada 2015 09:17
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 761 82 00
Strona www: http://ginacezawody.eu
Adres e-mail: zagroda.kurpiowska@neostrada.pl

Dane adresowe:
Trasa Mazurska 1b, 07-420 Kadzidło
N 21.46317 E 53.24261

Są doskonałą propozycją na atrakcyjne spędzenie rodzinnego, weekendowego wypadu, dzięki któremu – w jednym miejscu - można nauczyć się rzeczy wręcz niesamowitych i spotkać kilkudziesięciu twórców, reprezentujących różne dziedziny i różne osobowości, ludzi którzy wyrażają siebie poprzez tradycję. Niebywałe są ich umiejętności manualne, pracowitość, precyzja i pogoda ducha. Dzięki kolejnym edycjom „Ginących zawodów” należy wierzyć, że cel przekazu pokoleniowego dotyczącego ginących umiejętności i wiedzy będzie z sukcesem realizowany.

Formuła wydarzenia opiera się na zajęciach warsztatowych, podczas których uczestnicy mogą zapoznać się z różnymi technikami: np. wycinaniem, wyplataniem z wikliny czy korzenia, skręcaniem kwiatów z bibuły, toczeniem naczyń na kole garncarskim, szyciem, szydełkowaniem, rzeźbieniem i innymi. Instruktorami są kurpiowscy twórcy z rejonu Puszczy Białej i Zielonej, przedstawiciele różnych dziedzin kurpiowskiego rękodzieła.

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w 2001 roku na terenie Zagrody Kurpiowskiej, przyciągając ok. 1200 uczestników, głównie uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i średnich z terenu powiatu ostrołęckiego. Tak liczne zainteresowanie potwierdziło dobrze obrany kierunek działań i dało impuls do rozszerzenia formuły projektu. Wprowadzono element dydaktyczny, dając możliwość młodzieży i dorosłym zdobycia umiejętności, które następnie będzie można wykorzystać na rynku jako alternatywne źródło zarobkowania. Kolejne edycje warsztatów są profilowane tematycznie, a z roku na rok liczba uczestników jest coraz większa - przez 3 dni trwania warsztatów Zagrodę Kurpiowską odwiedza blisko 3000 uczestników!

Jak można przeczytać na stronie internetowej projektu „Ginące zawody” - "Region kurpiowski uznany jest za jeden z najbogatszych i najbardziej interesujących pod względem etnograficznym regionów w kraju". Kurpie są też regionem bardzo wyrazistym, z silnie zachowaną i na różne sposoby manifestowaną kulturą lokalną, poprzez np. kontynuowanie tradycyjnych zajęć rękodzielniczych, strój, przywiązanie do kurpiowskiej kuchni i regionalnych dań, kurpiowską obrzędowość i silne poczucie tożsamości. Lokalne społeczności zaczęły doceniać swoje korzenie. Można powiedzieć, że w skali kraju kultura kurpiowska (obok łowickiej i podhalańskiej) ma się całkiem nieźle.

 Na Kurpiach ciągle żywa jest szczególnie wytwórczość związana z plastyką obrzędową (bukiety do świętego kąta, palmy wielkanocne, ozdoby choinkowe), ale też wycinankarstwo, koronkarstwo i rzeźba, a w ostatnich latach obserwuje się coraz większy popyt na ludowe stroje. Bardzo silny jest ruch folklorystyczny, licznie działają tu zespoły regionalne oraz koła gospodyń wiejskich, są specjaliści od gadki kurpiowskiej - w tych dziedzinach Kurpie stanowią prawdziwe zagłębie. Jednak, aby twórczość ta nadal istniała, niezbędna jest promocja. Z obawy, że mało popularne zawody i umiejętności nie będą przekazywane młodym pokoleniom i zaginą bezpowrotnie, Oddział Kurpiowski Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Ostrołęce  z pomysłodawczynią Czesławą Kaczyńską (która piastuje także funkcję Prezesa Artystów Kurpiowskich) opracował i realizuje projekt warsztatów etnograficznych „Ginące Zawody”. Dają one możliwość zapoznania się z dawnymi technikami wytwarzania wyrobów rękodzieła ludowego oraz artystycznego poprzez różne dziedziny wytwórczości oraz wypromowania tradycyjnych zajęć, np. obróbki lnu, pszczelarstwa czy przygotowywania tradycyjnych potraw. Takiego przedsięwzięcia nie realizuje żadna inna placówka w Polsce.

Dodatkowe informacje:

http://www.muzeum.ostroleka.pl