Warsztaty etnograficzne „Ginące Zawody” w Kadzidle

26 listopada 2015 09:17
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Zagroda Kurpiowska w Kadzidle (29) 761 82 00
Strona www: http://ginacezawody.eu
Adres e-mail: zagroda.kurpiowska@neostrada.pl

Dane adresowe:
Trasa Mazurska 1b, 07-420 Kadzidło
N 21.46317 E 53.24261

Ocalić umiejętności

Są doskonałą propozycją na atrakcyjne spędzenie rodzinnego, weekendowego wypadu, dzięki któremu – w jednym miejscu - można nauczyć się rzeczy wręcz niesamowitych i spotkać kilkudziesięciu twórców, reprezentujących różne dziedziny i różne osobowości, ludzi którzy wyrażają siebie poprzez tradycję. Niebywałe są ich umiejętności manualne, pracowitość, precyzja i pogoda ducha. Dzięki kolejnym edycjom „Ginących zawodów” należy wierzyć, że cel przekazu pokoleniowego dotyczącego ginących umiejętności i wiedzy będzie z sukcesem realizowany.

Formuła wydarzenia opiera się na zajęciach warsztatowych, podczas których uczestnicy mogą zapoznać się z różnymi technikami: np. wycinaniem, wyplataniem z wikliny czy korzenia, skręcaniem kwiatów z bibuły, toczeniem naczyń na kole garncarskim, szyciem, szydełkowaniem, rzeźbieniem i innymi. Instruktorami są kurpiowscy twórcy z rejonu Puszczy Białej i Zielonej, przedstawiciele różnych dziedzin kurpiowskiego rękodzieła.

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w 2001 roku na terenie Zagrody Kurpiowskiej, przyciągając ok. 1200 uczestników, głównie uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i średnich z terenu powiatu ostrołęckiego. Tak liczne zainteresowanie potwierdziło dobrze obrany kierunek działań i dało impuls do rozszerzenia formuły projektu. Wprowadzono element dydaktyczny, dając możliwość młodzieży i dorosłym zdobycia umiejętności, które następnie będzie można wykorzystać na rynku jako alternatywne źródło zarobkowania. Kolejne edycje warsztatów są profilowane tematycznie, a z roku na rok liczba uczestników jest coraz większa - przez 3 dni trwania warsztatów Zagrodę Kurpiowską odwiedza blisko 3000 uczestników!

Jak można przeczytać na stronie internetowej projektu „Ginące zawody” - "Region kurpiowski uznany jest za jeden z najbogatszych i najbardziej interesujących pod względem etnograficznym regionów w kraju". Kurpie są też regionem bardzo wyrazistym, z silnie zachowaną i na różne sposoby manifestowaną kulturą lokalną, poprzez np. kontynuowanie tradycyjnych zajęć rękodzielniczych, strój, przywiązanie do kurpiowskiej kuchni i regionalnych dań, kurpiowską obrzędowość i silne poczucie tożsamości. Lokalne społeczności zaczęły doceniać swoje korzenie. Można powiedzieć, że w skali kraju kultura kurpiowska (obok łowickiej i podhalańskiej) ma się całkiem nieźle.

Na Kurpiach ciągle żywa jest szczególnie wytwórczość związana z plastyką obrzędową (bukiety do świętego kąta, palmy wielkanocne, ozdoby choinkowe), ale też wycinankarstwo, koronkarstwo i rzeźba, a w ostatnich latach obserwuje się coraz większy popyt na ludowe stroje. Bardzo silny jest ruch folklorystyczny, licznie działają tu zespoły regionalne oraz koła gospodyń wiejskich, są specjaliści od gadki kurpiowskiej - w tych dziedzinach Kurpie stanowią prawdziwe zagłębie. Jednak, aby twórczość ta nadal istniała, niezbędna jest promocja i edukacja. Z obawy, że mało popularne zawody i umiejętności nie będą przekazywane młodym pokoleniom i zaginą bezpowrotnie, Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich w Ostrołęce z pomysłodawczynią Czesławą Kaczyńską (która piastuje także funkcję prezesa) opracował i współrealizuje projekt warsztatów etnograficznych „Ginące Zawody” (obecnie głównym organizatorem jest Związek Kurpiów). Dają one możliwość zapoznania się z dawnymi technikami wytwarzania wyrobów rękodzieła ludowego oraz artystycznego oraz wypromowania tradycyjnych zajęć, np. obróbki lnu, pszczelarstwa czy przygotowywania tradycyjnych potraw. 

Dodatkowe informacje:

Czas: okres wiosenny (kwiecień, maj lub czerwiec)

Miejsce: Zagroda Kurpiowska w Kadzidle, ul. Trasa Mazurska 1b