Tadeusz Jedynak

26 listopada 2015 14:40
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 694 869 890

Dane adresowe:
Przystałowice Małe, 26-411 Rusinów
N 20.63734 E 51.46937

Zainteresowanie twórczością Pana Tadeusza Jedynaka systematycznie wzrasta od lat 90-tych XX wieku, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Przyjeżdżają do niego uczniowie z Warszawy, Krakowa i Lublina. Jest zapraszany na spotkania z muzyką ludową i potańcówki w całej Polsce. Pan Tadeusz jest uznanym i bardzo szanowanym muzykiem, a jego umiejętności oraz styl grania nie maja swojego odpowiednika.

Pierwsze skrzypce zrobił mu ojciec. Początkowo lekcje dawał mu Józef Kędzierski, który przychodził do domu Jedynaków. Nauka szła mu szybko, a przyspieszyła jeszcze, gdy dostał od wujka nowe skrzypce. Kolejnym jego nauczycielem był Franciszek Pańczak z sąsiedniej parafii. Muzykant uczył go w ten sposób, że początek mazurka grał sam, a drugą część kontynuował on, i tak szli przez wieś grając we dwóch. W zamian za naukę oberków Pan Tadeusz pomagał swojemu nauczycielowi w pracy na gospodarce.

W trakcie wojny Pan Jedynak uczył się od znanego w okolicy skrzypka Jana Bogusza z Odrzywołu, który pięknie grał, miał świetny słuch i pamięć. Nie zajmował się pracą, tylko całymi dniami muzykował. Bogusz zabierał go do grania na potańcówkach, „zwiadach” i weselach, grali w składzie z harmonistą. W późniejszym czasie Pan Jedynak przestał grywać „użytkowo”, biesiadnie, przez co zachował starodawny, ciągły sposób frazowania. 

W latach 90-tych ubiegłego wieku kilkakrotnie brał udział w koncertach Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Warszawie. Zapraszany był przez warszawski Dom Tańca na potańcówki, przyjeżdżał wraz z innymi muzykantami ze swojej okolicy i brał udział w swoistych "przygrywaniach". Wygląda to w ten sposób, że kilku skrzypków grając ten sam motyw, w trakcie gry po kolei popisuje się swoim wariantem utworu.

Mimo wieku, a także problemów ze słuchem Pan Tadeusz Jedynak jest pełen werwy i entuzjazmu. Taka jest również jego muzyka. W repertuarze kapeli znajdują się głównie melodie z Radomszczyzny - przede wszystkim oberki, polki, mazurki. Każdy utwór jest grany w inny sposób, nabiera indywidualnego charakteru, w zależności od inwencji skrzypka, każda fraza utworu jest bogato ornamentowana i zdobiona. Pan Tadeusz Jedynak jest m.in. laureatem medalu Gloria Artis oraz Nagrody im. Oskara Kolberga.

W styczniu 2014 odbyły się uroczyste 90. urodziny Pana Tadeusza. We wsi Przystałowice Małe zgromadzili się mieszkańcy tej miejscowości oraz młodzi wielbiciele muzyki wiejskiej z miasta. Odbył się tam również pokaz filmu Andrzeja Bieńkowskiego "Tadeusz Jedynak - muzykant", były występy kapel i zespołu śpiewaczek wiejskich oraz potańcówka.