Stefania Dawid

19 listopada 2015 14:19
Stefania Dawid przymierza czółko

Dane kontaktowe:
Tel: 664 456 189, (29) 761 60 63

Dane adresowe:
Jeglijowiec, 07-420 Kadzidło
N 21.41575 E 53.20517

Wielkie serce w małych lalkach

Najpierw z gotowych, produkowanych fabrycznie lalek wybiera takie, które mają kurpiowskie cechy - ładne buzie, duże oczy i grube warkocze. Potem szyje dla nich misterne ubranka – niezwykłe i wyjątkowe, bo regionalne. W pracę nad nimi wkłada całe swoje serce. Za pracownię służy Pani Stefanii domowa kuchnia. Tu, przy tradycyjnym kaflowym piecu, powstają jej wyjątkowe dzieła - od kurpiowskich strojów regionalnych, w które ubiera lalki, po „czółka” i fartuchy z elementami koronki szydełkowej.

W Jeglijowcu pani Stefania zamieszkała w latach 60. ubiegłego wieku, zaraz po wyjściu za mąż. Z samego gospodarstwa ciężko było się utrzymać, więc podjęła się pracy chałupniczej w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka” w Kadzidle. Miała ku temu prozaiczne, bo materialne powody, ale i…. doskonałe predyspozycje.

Pani Stefania swoje umiejętności manualne wyniosła z domu rodzinnego w Lipnikach, gdzie obrabiała len, tkała na krosnach lniane płótno i wełniane chodniki, w czasie gdy jej mama -Bronisława Lisek - zajmowała się szyciem strojów regionalnych. Pani Stefania już jako nastolatka wyrabiała na drutach potrzebną  rodzinie odzież: szaliki, swetry, chusty i czapki. Te umiejętności pomogły jej rozwinąć własną działalność. Wyspecjalizowała się w szyciu regionalnych strojów (spódnice, gorsety, spencerki, lejbiki, kaftany), tkała także maty, obrusy, bieżniki i ręczniki. Tworzenie lalek regionalnych w strojach kurpiowskich dopełniło całokształt jej twórczych możliwości.

Gościom, z którymi ta serdeczna gospodyni się zaprzyjaźni, pokazuje czasem swoje skarby - domowy strych jest nadal pełen pamiątek z przeszłości: starych obrazów, tkanin, ubrań, mebli, pozostałości życia codziennego. Dzięki temu można u Pani Stefanii obejrzeć dawne, tkane na Kurpiach tkaniny i elementy własnoręcznie szytej odzieży. A w tej przestrzeni, która jest dostępna dla wszystkich gości, jak w wielu kurpiowskich domach, poczesne miejsce zajmuje domowy święty kąt, choć zaaranżowany już „po nowemu”.

Prace Stefanii Dawid znajdują się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz w wielu innych instytucjach. Twórczyni bierze czynny udział w konkursach, wystawach i kiermaszach sztuki ludowej. Swoje prace prezentuje między innymi podczas Niedzieli Kadzidlańskiej, Wesela Kurpiowskiego, Ginących Zawodów w Kadzidle, Niedzieli Palmowej w Łysych, Miodobrania Kurpiowskiego czy Majówki Kurpiowskiej. Jest laureatką nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego „Pro Masovia”, Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,  należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. I wygląda na to, że umiejętności oraz umiłowanie tradycji, przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie Pani Stefanii, przetrwają dzisiejsze czasy. Twórczyni przekazała bowiem swoja wiedzę w dziedzinie tradycyjnego tkania i szycia wszystkim swoim czterem córkom.