Sójka mazowiecka

25 listopada 2015 14:38
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Anna Kotuniak (25) 757 88 75

Dane adresowe:
Podciernie 66, 05-319 Cegłów
N 21.79705 E 52.09634

„Ptasi” specjał

Nazwa tego specjału jest nieco myląca. Nie chodzi bowiem o ptaka, ale o duży pieróg z pysznym, sycącym nadzieniem. Sójka mazowiecka to przysmak z terenu wschodniego Mazowsza i choć nie do końca wiadomo, skąd pochodzi jej nazwa, właśnie pod tym określeniem została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa mazowieckiego. Kilkadziesiąt lat temu wypiekano ją razem z chlebem, czyli mniej więcej co dwa tygodnie. Prawdopodobnie stanowiła smaczną odmianę w codziennym, dość monotonnym jadłospisie mieszkańców regionu.

Sama potrawa ma kuszący aromat i atrakcyjny wygląd. Jednocześnie jest bardzo prosta i tania w przygotowaniu, choć czasochłonna. Składa się z cienkiego ciasta drożdżowego, wyrobionego z mąki, oleju, drożdży i soli oraz nadzienia, czyli zmieszanych w odpowiednich proporcjach: kapusty kiszonej, kaszy jaglanej, skwarek, czasem grzybów. Wyrabiane ręcznie ciasto powinno być miękkie i wyrośnięte, a kapusta kiszona musi być koniecznie własnej produkcji. Oderwane z całości kawałki ciasta formuje się w kule i rozwałkowuje na płasko w bardzo cienkie płaty. Następnie wypełnia się je farszem i zawija w duże pierogi. Ulepione w ten sposób sójki najlepiej posmarować zbełtanym jajkiem. Zyska się dzięki temu dodatkowy „efekt wizualny”, czyli połyskującą powierzchnię. Tak przygotowane pierogi wkłada się do piekarnika na około 1,5 godziny, po czym, gdy będą gotowe, je z apetytem. Najlepiej smakują jeszcze gorące.

Aby zgłębić tajniki przygotowania tego „ptasiego” specjału wybraliśmy się do Pani Anny Kotuniak – najsłynniejszej wytwórczyni sójek i laureatki ogólnopolskiej nagrody „Perła”, zwanej „kulinarnym Oskarem”. Pani Ania od lat bierze udział w licznych imprezach w regionie, podczas których przygotowuje i prezentuje sposób przyrządzania sójek. Poza tym od 50 lat jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich we wsi Podciernie. Dzięki staraniom lokalnej społeczności miejscowość ta nosi miano „Wioski kulinarnej”.