Skansen w Kuligowie nad Bugiem

19 listopada 2015 13:16
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 758 01 82, 604 455 524
Strona www: http://www.skanseny.net/skansen/kuligow

Dane adresowe:
ul. Kręta 4, Kuligów, 05-252 Dąbrówka
N 21.17800 E 52.51108

Stworzony z rodzinnych pamiątek

Stanowił scenerią do filmów „Pornografia” i „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego. Obiekty z  jego wyposażenia były elementami scenografii w „Zemście” Andrzeja Wajdy. Ten uroczy zakątek tętni życiem - odbywają się tu lekcje dla młodzieży, plenery artystyczne, zjazdy kolekcjonerów i inne, liczne imprezy. Ma wyrobioną markę, więc aż trudno uwierzyć, że to prywatna inicjatywa jednego człowieka – Pana Wojciecha Urmanowskiego, który zaczął tworzyć tą unikatową przestrzeń na bazie … rodzinnych pamiątek. Tak zapoczątkowany został park kultury ludowej, nazwany po prostu Skansenem w Kuligowie nad Bugiem.

Kuligów to malownicza wieś, ulokowana nad rzecznym rozlewiskami. Skansen zaczął powstawać w latach 90. ubiegłego wieku. Wszystko, co dziś współtworzy to wyjątkowe miejsce, wzięło się z potrzeby ekspozycji rodzinnych pamiątek właściciela, który swoje dzieciństwo spędził w pobliskim Jadowie. Z czasem w jego zbiorach znalazło się wiele ciekawych obiektów, pozyskanych w trakcie prywatnych poszukiwań na terenach Mazowsza i Podlasia. Misją Pana Wojciecha było i jest przekazanie młodszym pokoleniom części prawdziwej wiejskiej przeszłości, będącej integralnym elementem historii i etnografii.

Przeniesione tu chałupy pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie eksponowane są wraz z możliwie pełnym wyposażeniem. Na terenie skansenu zobaczyć można  translokowaną z Podlasia przydrożną kuźnię z 1898 roku, wiejską chatę z Kuligowa oraz dworek drobnoszlachecki z Podlasia. W spichlerzu przygotowane zostały ekspozycje związane z rzemiosłami, takimi jak garncarstwo i plecionkarstwo, a w stodole odnajdziemy narzędzia rolnicze i gospodarskie. Obora przemieniona została w miejsce ekspozycji kolejnych warsztatów: rymarskiego, tkackiego, powroźniczego i kołodzieja - stolarza. Odtworzono też dworską pralnię z maglem oraz wozownię. Pan Wojciech Urmanowski na tym nie poprzestaje - jego marzeniem jest prezentacja kolejnych dawnych rzemiosł i zawodów - szkutnictwa, rybołówstwa i pszczelarstwa. By obrany kierunek rozwoju skansenu był właściwie prowadzony, właściciel podejmuje współpracę ze specjalistami.

Miejsce posiada - jak przystało na dzisiejsze potrzeby – wygodną infrastrukturę. Oprócz sali warsztatowej i konferencyjnej jest tu kuchnia, zadaszona wiata i toalety. Dzięki temu muzeum jest wspaniałą przestrzenią  na organizację imprez, które zresztą często się tutaj odbywają. Prowadzone są m.in. lekcje dla dzieci i młodzieży, Nadbużańskie Plenery Artystyczne, spotkania z rysownikami w ramach tzw. Melodii Węgla i Papieru oraz zjazdy kolekcjonerów kultury wsi i małych miasteczek organizowane pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, mające charakter naukowy. W okresie wiosenno-letnim nagromadzenie imprez jest spore. Naprawdę warto tu zajrzeć. Samo miejsce, dzięki swojej autentyczności, jest wyjątkową podróżą w przeszłość i odskocznią od wielkomiejskiej codzienności.

Dodatkowe informacje:

Skansen jest w pełni przystosowany do przyjmowania zwiedzających, indywidualnych oraz grup szkolnych.

Godziny otwarcia:

1.06 - 31.08 w godz. 11.00 – 17.00 (codziennie).

1.09 - 15.10 w godz. 11.00 – 17.00 (sobota, niedziela, święta).

Opłaty: cegiełka na Fundację Dziedzictwo Nadbużańskie do uiszczenia na miejscu.

https://www.facebook.com/skansen.kuligow