Skansen Budownictwa Puszczańskiego w Granicy

19 listopada 2015 13:38
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (22) 725 01 23, 508 187 319
Strona www: www.kampinoski-pn.gov.pl
Adres e-mail: odm@kampinoski-pn.gov.pl

Dane adresowe:
Granica, 05-085 Kampinos
N 20.45714 E 52.28618

Obowiązkowy punkt wycieczki

Stanowi jeden z ulubionych punktów wycieczek szkolnych, a w weekendy jest miejscem chętnie i licznie odwiedzanym przez turystów. Aby go utworzyć, badaniami objęto … 60 wsi. Mowa o Skansenie Budownictwa Puszczańskiego w Granicy, należącego do Kampinoskiego Parku Narodowego i Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego im. prof. Jadwigi i Romana Kobendzów.

Skansen położony jest 40 km od Warszawy, obok atrakcyjnych miejscowości turystycznych, takich jak Żelazowa Wola i Niepokalanów. Idea jego powstania pojawiła się w latach 1975-1976. Podczas badań terenowych odnaleziono 98 interesujących obiektów, spośród których 25 wytypowano do translokacji. Początkowo na lokalizację skansenu wskazywano wieś Lipków, ale ostatecznie zdecydowano o wyborze Granicy i obszaru na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Niestety wielkie plany zakończyły się skromnym finałem w postaci zagospodarowania wsi „rzędówki” z dwiema zagrodami: Widymajera i Wiejckiej. Trzecia – zagroda Połcia – obecnie określana jako Chata Kampinoska, znajduje się pod opieką Towarzystwa Kampinoskiego i zlokalizowana jest osobno, na drodze dojścia z parkingu do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego.

Zagroda Widymajera, przystosowana do prowadzenia zajęć dydaktycznych, usytuowana jest frontem do drogi. Stanowi przykład gospodarstwa własności bogatego chłopa. Posiada stodołę, oborę, spichlerz oraz drewutnię z wozownią. Kolejna zagroda - Wiejckiej, również usytuowana frontem do drogi, to z kolei przykład średniozamożnego gospodarstwa z zabudowaniami gospodarczymi: stodołą, spichlerzem i szopą.

Zagrody można traktować wyłącznie jako przykłady architektury puszczańskiej oraz jako zobrazowanie układów gospodarstw – wnętrza budynków nie są wyposażone w akcesoria wystroju, ani narzędzia i sprzęty gospodarskie. Brakuje ciągle planu urządzenia pomieszczeń jako ekspozycji, co z powodzeniem zrealizowało w zagrodzie Połcia Towarzystwo Kampinoskie.

Dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym, skansen został w 2015 r. poddany remontowi pod nadzorem konserwatorskim. 

Dodatkowe informacje:

Skansen Budownictwa Puszczańskiego jest częścią Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego im. prof. Jadwigi i Romana Kobendzów. Na terenie Ośrodka znajdują się Muzeum Puszczy Kampinoskiej, wystawa plenerowa „Polskie parki narodowe”, wystawa historyczna „Ballada kampinoska – wrzesień 1939 r.”, zagrody z przykładami budownictwa puszczańskiego, Aleja Trzeciego Tysiąclecia (aleja dębowa), ścieżka dydaktyczna „Skrajem Puszczy”, punkt informacji turystycznej oraz sprzedaży wydawnictw oraz tzw. Chata Kampinoska, prowadzona od 2007 roku przez członków Stowarzyszenia „Towarzystwo Kampinoskie”.

Ośrodek Dydaktyczno-muzealny czynny jest codziennie w godz. 9.00-16.00, oprócz poniedziałków. Sprzedaż biletów do godz. 15.30.

W budynku znajduje się stała ekspozycja przyrodnicza, którą można zwiedzać z przewodnikiem.

Ośrodek oferuje: zwiedzanie Muzeum Puszczy Kampinoskiej, zajęcia muzealne (prelekcja połączona z oprowadzaniem po muzeum), zajęcia tematyczne, kameralno-terenowe, zajęcia terenowe.

Teren skansenu jest otwarty, można go zwiedzać codziennie.

Chata Kampinoska udostępniana jest dla turystów od maja do września: w soboty od 14.00 do 16.00, w niedziele od 13.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

http://www.kampinoski-pn.gov.pl/edukacja/odm-w-granicy