Siuforek

25 listopada 2015 14:41

Dane kontaktowe:
Tel: 724 777 003

Dane adresowe:
05-530 Góra Kalwaria
N 21.21534 E 51.97647

Zjeść tę zupę to jak skosztować kawałka Urzecza - siuforek to wdzięczna nazwa zupy rybnej, spożywanej niegdyś przez flisaków. Dawny siuforek składał się z ryb rzecznych poławianych w Wiśle oraz warzyw. Dzisiejszy jest próbą odtworzenia tradycyjnego przepisu, ale ze względów oczywistych nie może jednak smakować tak, jak ten oryginalny. Mimo wszystko siuforek to zupa wyśmienita, a do tego zdrowa i łatwa w przygotowaniu.

Pani Grażyna Leśniak, członkini zespołu Urzeczeni, a także działaczka Fundacji Szerokie Wody, poszukuje dawnych przepisów i przywraca kulinarne tradycje Urzecza - mikroregionu etnograficznego, który rozciągał się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. W jej wersji , nieco zmodyfikowanej, siuforek jest delikatnym wywarem przyrządzanym z ryb i warzyw, z dodatkiem koperku, cytryny oraz zacierki. Warzywa używane do tej zupy to wszelkiego rodzaju bulwy i korzenie warzyw, ziemniaki, marchewki, selery, pietruszki - w zasadzie można do niej dla smaku dodać dowolne, sezonowe warzywa. Co istotne - wywaru nie gotuje się na rybich głowach, aby smak i aromat nie były zbyt intensywne.

Pani Grażyna zdobyła dawne receptury od pani Marianny Wencławek z zespołu Łurzycanki. Wśród nich poza siuforkiem są: sytocha – zupa z przetartych ziemniaków okraszona słoniną, barszcz chrzanowo-buraczany czy śliwianka – zupa owocowa. Obecnie wszystkie te potrawy są przygotowywane na obchody świąt i wydarzenia związane z tym regionem, między innymi Zielone Świątki na Urzeczu.