Siuforek

25 listopada 2015 14:41
nalewanie zupy na talerz

Dane kontaktowe:
Tel: Grażyna Leśniak 724 777 003

Dane adresowe:
05-530 Góra Kalwaria
N 21.21534 E 51.97647

Flisacka zupa

Zjeść tę zupę to jak skosztować kawałka Urzecza - siuforek to wdzięczna nazwa zupy rybnej, spożywanej niegdyś przez flisaków. Dawny siuforek składał się z ryb rzecznych poławianych w Wiśle oraz warzyw. Dzisiejszy jest próbą odtworzenia tradycyjnego przepisu, ale ze względów oczywistych nie może jednak smakować tak, jak ten oryginalny. Mimo wszystko siuforek to zupa wyśmienita, a do tego zdrowa i łatwa w przygotowaniu.

Pani Grażyna Leśniak, członkini zespołu Urzeczeni, a także działaczka Fundacji Szerokie Wody, poszukuje dawnych przepisów i przywraca kulinarne tradycje Urzecza - mikroregionu etnograficznego, który rozciągał się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi, a Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. W jej wersji , nieco zmodyfikowanej, siuforek jest delikatnym wywarem przyrządzanym z ryb i warzyw z dodatkiem koperku i cytryny. Warzywa używane do tej zupy to głównie ziemniaki, marchewka, seler, pietruszka, ale w zasadzie można dla smaku użyć dowolnych sezonowych komponentów. Co istotne - wywaru nie gotuje się na rybich głowach, aby smak i aromat nie były zbyt intensywne.

Pani Grażyna zdobyła dawne receptury od pani Marianny Wencławek z zespołu Łurzycanki. Wśród nich, poza siuforkiem, są: sytocha, czyli zupa z przetartych ziemniaków okraszona słoniną, barszcz chrzanowo-buraczany czy śliwianka – zupa owocowa. Obecnie wszystkie te potrawy są przygotowywane na obchody świąt i wydarzenia związane z tym regionem.

Składniki i sposób przygotowania:

- 4 marchewki
- 2 pietruszki
- seler
- 1 kg ziemniaków
- 1,5-2 kg ryb słodkowodnych

Rybę oprawić i ugotować w osolonej wodzie z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego. Po wyciągnięciu ryby z wywaru, obrać ją z ości i podzielić na małe kawałki. Warzywa pokroić w kostkę lub talarki i ugotować na wolnym ogniu w wywarze z ryby. Można je też nieco podsmażyć na patelni z odrobiną masła (nie dotyczy ziemniaków). Gdy warzywa zmiękną, dodać rybę i doprawić zupę solą i pieprzem. Stosując wersję nieco uwspółcześnianą, można dodać cytrynę i koperek.