Sery z mleka krowy polskiej czerwonej

26 listopada 2015 12:05
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Anita i Mariusz Mierzejewscy 607 560 209

Dane adresowe:
07-308 Wiśniewo
N 21.71097 E 52.77551

Swojskie i polskie

Na pastwiskach w gospodarstwie Państwa Anity i Mariusza Mierzejewskich z Wiśniewa pasą się krowy rasy polskiej czerwonej. Mają ich w swojej hodowli kilkanaście. W Polsce jest takich krów zaledwie nieco ponad tysiąc, choć kiedyś stanowiły blisko 80 procent całej populacji. Zostały wyparte przez bardziej dojne rasy bydła, dają bowiem niewiele mleka. Jednak jego wspaniały smak i mnóstwo wartości odżywczych sprawiają, że powstające z niego wyroby są pyszne i zdrowe. Państwo Mierzejewscy produkują w swoim gospodarstwie sery twarogowe oraz ser typu włoskiego. Na pytanie, który z nich cieszy się większą popularnością, odpowiadają, że każdy ma swoich wiernych "wyznawców".

Pan Mariusz wspomina, że dawniej ser twarogowy wytwarzano w każdym wiejskim domu. Robiła go jego babcia i mama. Niestety obecnie w niewielu gospodarstwach przygotowuje się ten specjał. Ale Państwo Mierzejewscy z powodzeniem doskonalą swoją recepturę. Wysoką jakość produktów potwierdza tytuł "Najlepszy Producent Żywności", który otrzymali w 2010 roku w kategorii produkty mleczarskie za ser biały z mleka krowy polskiej czerwonej.

Jak się robi taki wspaniały, wiejski ser? Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie mleka. Świeże mleko odstawia się w temperaturze pokojowej, by się zsiadło. Nie może być za gorąco, aby nie skisło za bardzo, co pogorszyłoby jego smak. Po upływie 48 godzin mleko gotowe jest do dalszej obróbki. Co ważne, przy produkcji tego typu twarogu nie używa się żadnych dodatków, nawet soli.

Drugim specjałem produkowanym w gospodarstwie jest ser biały typu włoskiego. Pan Mariusz doszedł do dzisiejszej receptury metodą prób i błędów. Zajęło mu to sporo czasu, ale efekt jest przedni. W gospodarstwie poza serem nabędziemy również takie produkty jak mleko i śmietana.

Państwo Mierzejewscy są aktywni w środowisku rolników ekologicznych. To u nich w gospodarstwie odbywał się zjazd organizowany przez Społeczny Instytut Ekologiczny, który zrzesza producentów i wytwórców hołdujących zasadom ekologii.