Ser ziemny

23 listopada 2015 11:53
Anna Szpura przygotowująca ser

Dane kontaktowe:
Tel: 533 150 175
Adres e-mail: anna.szpura@wp.pl

Dane adresowe:
08-205 Stara Kornica
N 22.92063 E 52.20918

Zakopana śmietana

Przyrządza się go w zaskakujący sposób… zakopując w ziemi. Ser ziemny, bo o nim mowa, zwany także zakopańcem lub truposzem, powstał w tyglu tradycji osadników z Mazowsza, Litwy, południowej i północnej Rusi. Ta niecodzienna potrawa doskonale wpisuje się w żywieniowe trendy powrotu do natury oraz w modę na nieoczywiste przysmaki.

Ser ziemny od kilku już pokoleń przygotowują gospodynie z terenu gminy Stara Kornica. Specjał ten, przypominający konsystencją ser topiony, powstaje na bazie tłustej słodkiej śmietany oraz soli i ziół. Aby śmietana była gęsta, powinna postać w garncu około dwóch dni. Zmieszaną z ziołami masę umieszcza się w lnianym worku, a następnie zakopuje w ziemi na dwie doby. W tym czasie gleba wchłania wodę i w wyniku tego procesu powstaje ser o niepowtarzalnym smaku i konsystencji, pozwalającej na rozsmarowanie go na pieczywie. W Starej Kornicy każda gospodyni przygotowuje ser ziemny według własnych upodobań, dodając suszone lub świeże zioła: kminek, koperek, majeranek czy suszoną natkę pietruszki.

Podajemy dawny przepis na wykonanie tego specjału:

Pół garnca świeżej, gęstej śmietany, zlać do nowej gęstej serwety, związać ją nad samą śmietaną i włożyć do dołka wykopanego w świeżej czarnej ziemi ale nie piaszczystej; głęboko na pół łokcia, na wierzchu przykryć płótnem we dwoje, żeby się ziemi nie nasypało. Zasypać ziemią, nacisnąć ją i kamieniem nałożyć. Na drugi dzień twaróg wyjąć i ciaśniej przewiązać żeby się lepiej uformował. Ale można i tak jak jest wyjąć i na talerz położyć. Śmietana powinna być trochę osolona przed zakopaniem i z kminkiem zmieszana, kto go lubi. Prędko użyć go trzeba bo się psuje. (K. Białozierska, Nowa Praktyczna Gospodyni Litewska, Warszawa 1989).

Ser ziemny na Mazowieckim Szlaku Tradycji wykonuje Pani Anna Szpura, znawczyni lokalnych tradycji, zwłaszcza kulinarnych. Dzięki jej staraniom serowy przysmak został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa mazowieckiego. W 2012 roku zdobył I nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Pani Anna jest także właścicielką pasieki „Mała Pszczółka”, która w 2012 roku została przyłączona do „Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza”.