Ryszard Maniurski

20 listopada 2015 08:00
Ryszard Maniurski z harmonią

Dane kontaktowe:
Tel: 502 356 062

Dane adresowe:
Antonie, 07-410 Olszewo-Borki
N 21.51782 E 53.11998

Harmonii czar

Wśród krajów, w których koncertował Ryszard Maniurski, są m.in. Grecja, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Irlandia, Szwajcaria i Dania. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia, choć … to nie on w rodzinie Maniurskich miał być muzykiem. Pierwszą harmonię pedałową marki F. Majer, na której uczył się grać, rodzice kupili z myślą o jego bracie.

Urodził się we wsi Długi Kąt w gminie Lelis. Już jako dziesięciolatek zaczął grać ze słuchu, naśladując kurpiowskich mistrzów z tamtego okresu. Dopiero po kilku latach nauczył się gry z nut. Jako młody chłopiec przygrywał na muzykach (zabawach wiejskich), weselach i w trakcie uroczystości rodzinnych. W 1980 roku związał się z zespołem folklorystycznym „Kurpie Leśne” z Wykrotu pod kierownictwem Stanisława Ceberka. Później został kierownikiem kapeli i grał do tańca zespołowi folklorystycznemu „Kurpianka”.

Jego pasją życiową jest muzykowanie oraz autentyczna troska o los kultury kurpiowskiej. Pragnie pozostawić ją i przekazywać w takim stanie, jaką poznawał od najbardziej znakomitych mistrzów - Mroza, Golana, Połaskiego. Bardzo go cieszy, iż „do dnia dzisiejszego może wraz ze swoją kapelą prezentować muzykę i tańce, sławiąc region kurpiowski nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami”. Ogromną satysfakcję dają mu także spotkania z młodzieżą podczas zajęć szkolnych, w trakcie których prezentuje i omawia rolę harmonii pedałowej w kurpiowskich tańcach i obrzędach. Jest również nauczycielem gry na tym instrumencie. Co ciekawe, nie przepada za muzyką folkową, uważając, że nie powinno mieszać się muzyki ludowej z innymi gatunkami. Jest jednak miłośnikiem muzyki biesiadnej. To człowiek, którego można i posłuchać, i pośpiewać z nim, i zatańczyć.

Koncertuje ze swoją Kapelą Ryszarda Maniurskiego. Uczestniczy aktywnie w przeglądach i konkursach kurpiowskich, np. w Przeglądzie Harmonistów i Skrzypków Ludowych w Lelisie „Kurpiowskie Granie”, często zdobywając wysokie miejsca. Jeździ też na jarmarki i imprezy regionalne.

Dorobek artystyczny Pana Ryszarda jest bardzo pokaźny. Za swoją działalność otrzymał m.in. odznakę za zasługi dla województwa ostrołęckiego, medal Zasłużony dla Cepelii oraz nagrodę Starosty Ostrołęckiego z okazji 30-lecia działalności artystycznej.