Rejbak

23 listopada 2015 09:25
Kurpianka trzymająca rejbak upieczony w blasze; za nią piec

Dane kontaktowe:
Tel: 509 078 052

Dane adresowe:
Koło Gospodyń Wiejskich w Glebie, 07-420 Kadzidło
N 21.37047 E 53.19648

Wszechobecny na Kurpiach

Wilgotny w środku i chrupiący na zewnątrz. Można go spróbować chyba w każdym domu na Kurpiach i lokalnych restauracjach. Jest daniem często serwowanym w gospodarstwach agroturystycznych. Wszędzie smakuje inaczej, ale zawsze jest dobry, bo chyba nie może się nie udać. Pochodzi z kuchni Żydów aszkenazyjskich, zamieszkujących Europę Wschodnią. Z czasem tradycyjny koszerny przepis ewoluował i obecnie znany jest w wielu odmianach w różnych zakątkach Polski, najbardziej jednak na Kurpiach, gdzie uznawany jest za tradycyjne danie kurpiowskie. Rejbak, bo o nim mowa, to zapiekanka z tartych ziemniaków z dodatkiem cebuli i mięsa. Jego nazwa pochodzi od "rejbowania", czyli tarcia ziemniaków na tarce. Znany jest też jako: kartoflak, nagus, terciek, bugaj i kugel.

Wspaniały rejbak przygotowują dziewczęta z Koła Gospodyń Wiejskich w Glebie (gmina Kadzidło), które działa od 2014 roku. Chociaż mają swój własny przepis, to podobnie jak i starsze gospodynie mówią, że robią rejbak „na oko”, bez ścisłego trzymania się proporcji. Tym wszystkim, którzy chcieliby przygotować ten specjał, podają swoją recepturę:

Składniki i sposób przygotowania:

- 3 kg ziemniaków

- ok. 1 kg wędzonego boczku

- 2 cebule

- 2 jajka

- 1-2 łyżki mąki pszennej

- sól, pieprz, pieprz ziołowy lub inne przyprawy

Ziemniaki i cebulę zetrzeć (lub rozdrobnić w malakserze). Podsmażyć pokrojony boczek. Do masy ziemniaczanej dodać jajko, jedną lub dwie łyżki mąki oraz sól i przyprawy do smaku. Wszystko wymieszać i piec około półtorej godziny.

Według różnych przepisów do rejbaka dodaje się poza boczkiem także inne gatunki mięsa - żeberka czy kiełbasę i przyprawia dowolnymi ziołami. Dobrym dodatkiem jest surówka z kiszonej kapusty.