Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Zawady”

8 grudnia 2015 09:01
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 606 692 183, (29) 761 36 76
Adres e-mail: goksirbaranowo@wp.pl

Dane adresowe:
Zawady, 06-320 Baranowo
N 21.29238 E 53.17245

Pierwszy taki zespół

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Zawady” (do 2000 roku noszący nazwę „Pod Borem”) to pierwsza folklorystyczna formacja, jaka powstała na Kurpiach.

Zawiązała się pod koniec lat 20. XX wieku, a jej założycielem był człowiek niezwykle zaangażowany w pracę na rzecz lokalnej kultury - kierownik Szkoły Podstawowej w Zawadach Aleksander Kopeć. Bardzo szybko grupa zaczęła odnosić wielkie sukcesy i stała się swoistą wizytówką powiatu ostrołęckiego. W Spale w 1933 roku zachwyciła samego prezydenta Ignacego Mościckiego.

W czasie zmagań wojennych wielu członków zespołu zostało wywiezionych na przymusowe roboty do Niemiec i grupa przestała formalnie istnieć. Jednak zaraz po wojnie nastąpiło wznowienie jej działalności. Prawie od razu zespół zaczął uświetniać swoimi występami wiele uroczystości, powracając do znakomitej formy z lat 30. Z sukcesem udało mu się odtworzyć „Wesele Kurpiowskie”, które zostało nagrane przez Polskie Radio i Telewizję.

Aleksander Kopeć, z pomocą nauczyciela i muzyka Henryka Gadomskiego, kierował zespołem do 1977 roku. Po jego śmierci grupa zawiesił działalność na cztery lata, po których nastąpiła kolejna jej reaktywacja. Jak wspominają członkowie zespołu, nie było im wtedy łatwo – brakowało chociażby elementów strojów kurpiowskich, niezbędnych do prezentacji scenicznych oraz sali, w której mogłyby odbywać się próby. Jednak nie poddawali się. Za pieniądze otrzymane od Gminnej Spółdzielni „SCH” w Baranowie kupowali części strojów od starszych osób. Aby skompletować repertuar odwiedzali okolicznych mieszkańców, zbierając informacje dotyczące tańców, pieśni i obrzędów kurpiowskich. Po jakimś czasie rozwiązał się także problem z salą prób – podjęli współpracę ze szkołą podstawową i od tej pory mieli możliwość ćwiczenia układów choreograficznych w pełnym składzie.

Zespół przetrwał gorsze czasy, nieprzerwanie doskonaląc swoje umiejętności, biorąc udział w warsztatach artystycznych i konsultując się ze specjalistami. Z roku na rok odnosił  coraz większe sukcesy. Podejmował także inicjatywy pozamuzyczne, np. przyczynił się do powstania przystanku autobusowego w Zawadach, zbudowanego w kurpiowskiej stylistyce, czy pomagał w budowie Wiejskiego Domu Kultury w swojej miejscowości. Od wielu lat uczestniczy w festiwalach i przeglądach w Polsce i poza jej granicami, zajmując czołowe miejsca. W swojej historii otrzymał wiele dowodów uznania. Do teraz porywa serca najwybredniejszej publiczności.