Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Sanniki"

1 grudnia 2015 13:06
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (24) 277 61 70, (24) 268 11 08
Faks: (24) 268 11 08
Strona www: http://gok.sanniki.pl/index.php/rzpit-sanniki

Dane adresowe:
ul. Warszawska 142, 09-540 Sanniki
N 19.86722 E 52.33858

O działalności zespołu napisano kilkadziesiąt artykułów w prasie polskiej i zagranicznej. „Sanniki” mają na swoim koncie nagrania radiowe, telewizyjne, udział w spotach reklamujących Mazowsze oraz wydanie własnej płyty CD.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Sanniki", został założony w 1953 roku. Od początku powołano skład złożony z 8-osobowej kapeli oraz grupy śpiewaczej. W ciągu kilkudziesięciu lat działalności, formacja stała się nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów pieśni i tańca, kultywujących tradycje ludowe na Mazowszu, ale także „towarem eksportowym” polskiej kultury, zapraszanym corocznie na festiwale, spotkania i prezentacje za granicą.

Zespół, występując w strojach regionalnych oraz krakowskich, przedstawia tańce i obyczaje regionu gąbińsko-sannickiego. Do najbardziej rozpoznawalnych utworów i przedstawień zespołu należą: Suita Sannicka, Obrazek sannicki, Wesele sannickie, Widowisko wigilijne Krakowiak i Polonez, Walc i Mazur do muzyki Chopina. W składzie kapeli sannickiej znajdziemy akordeon, klarnet, skrzypce, kontrabas, a także bęben.

Do ciekawostek należy fakt, iż zespół odnosi się  do folkloru, „z którego czerpał Fryderyk Chopin w swej muzyce”. Formacja chętnie prezentuje klasykę chopinowskiej twórczości, powołując się na wspomnienia o pobycie artysty w 1828 roku w Sannikach i wpływie, jaki wywierały na jego twórczość „sielskie piosenki, czy skrzypki rozlegające się z chaty włościańskiej lub karczmy”. Na kanwie tego wydarzenia, zespół opracował część swojego repertuaru, poświęconą twórczości wybitnego kompozytora. Prezentuje ją podczas takich wydarzeń, jak Festiwale Chopinowskie w Dusznikach Zdroju czy Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Co roku w czerwcu, już od ponad 30 lat, odbywa się Niedziela Sannicka, organizowana  przez Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach oraz zespół i kapelę, jako doroczne spotkanie z tańcem i muzyką.

Aktywność zespołu właściwie nie ustaje, co roku prowadzone są nabory do grup śpiewających i tańczących. Formacja wraz z kapelą liczy obecnie 40 osób. Próby odbywają się w każdy piątek o godzinie 19.00 w sali koncertowej sannickiego ośrodka kultury przy ul. Wólczyńskiej 75, czyli w pięknym, klasycystycznym pałacu w Sannikach.

Dorobek grupy Sanniki jest imponujący. Lista przyznanych im nagród jest bardzo długa. Zespół wyróżniony został m.in. reprezentując oficjalnie polską kulturę – podczas Dni Polskich w Ingelhaim w Niemczech czy podczas obchodów 300–lecia Odsieczy Wiedeńskiej, gdzie towarzyszył krótko papieżowi Janowi Pawłowi II. Zespół jest laureatem odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.