Regionalny Zespół Ludowy "Karniewiacy"

26 listopada 2015 07:40
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 509 640 960, (29) 767 04 28
Strona www: http://www.gokkarniewo.pl/regionalny-zesp-ludowy-karniewiacy/
Adres e-mail: gokkarniewo@wp.pl, twardy.k@wp.pl

Dane adresowe:
Gminny Ośrodek Kultury ul. Pułtuska 3, 06-425 Karniewo
N 20.99079 E 52.83616

Pasjonaci z Karniewa

W ich repertuarze stały element stanowi „kontro” – niepowtarzalny taniec szlachty zaściankowej z terenu Mazowsza. To ich numer popisowy. Reaktywowany w 1996 roku zespół „Karniewiacy” odtworzył go drobiazgowo, z wszystkimi charakterystycznymi elementami i krokami. W programie „Karniewiaków” znajdziemy również inne tańce ludowe – fafury, oberki, polki, kujawiaki, przeplatane skeczami, piosenkami ludowymi i biesiadnymi. Wiele z nich powstało na bazie dzieł Oskara Kolberga.

Początki zespołu pieśni i tańca Karniewiacy sięgają przełomu lat 50 i 60. Pierwsza formacja  powstała przy świetlicy szkolnej. Przygrywała jej do śpiewu i tańca kapela. W 1967 roku zrobiono następny krok - zorganizowano wśród rolników z Karniewa i pobliskich wiosek Regionalny Zespół Ludowy „Karniewiacy”. W ten sposób powstała kilkupokoleniowa formacja, która występowała z powodzeniem na wielu scenach Polski. Odtwarzali dawne tańce, przede wszystkim bardzo popularne na Mazowszu ,,kontro”, wywodzące się z kontredansa, a kończące się ognistą polką galopką.

Zespół „Karniewiacy” działał nieprzerwanie do roku 1980, do tego czasu uświetniał uroczystości szkole oraz coroczne dożynki i święta ludowe – nie tylko w Karniewie, ale i w pobliskich miejscowościach. Trzykrotnie prezentował swój repertuar na Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Płocku, gdzie zdobywał wyróżnienia.

Reaktywowany po 16 latach przy Gminnym Ośrodku Kultury w Karniewie zespół „Karniewiacy” jest obecnie dwupokoleniowy. Uświetnia wiele imprez okolicznościowych w gminie Karniewo i w na wielu scenach całego kraju. Gościnnie występował też na Litwie i we Francji.