Psiwo kozicowe

25 listopada 2015 13:10
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Stanisław Ropiak 600 500 960

Dane adresowe:
Stary Myszyniec, 07-430 Myszyniec
N 21.33422 E 53.39797

Chto je kwartą psije, ten długo pozyje...

Ma słodkawo-gorzki smak i wyrazisty, jałowcowy aromat. Jest lekko musujące. Świetnie gasi pragnienie. Psiwo kozicowe, bo o nim mowa, warzone jest na Kurpiach prawie w każdym domu, a jego receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. W odróżnieniu od innych gatunków piwa, do jego produkcji używa się miodu, cukru oraz szyszkojagód jałowca pospolitego. Jego nazwa wzięła się od pędów jałowca, zwanych „kozicami”, które niegdyś służyły Kurpiom do poganiania koni.

Mieszkańcy Kurpiowszczyzny nigdy nie mieli łatwego życia. Słabe, piaszczyste i nieurodzajne ziemie nie dawały wielkich możliwości dla rozwoju rolnictwa, a tym samym wystarczającej ilości pożywienia. Las w naturalny sposób stał się miejscem, z którego pozyskiwali rośliny jadalne, w tym również jałowiec, który do dziś pospolicie występuje w Puszczy Kurpiowskiej. Miodu też nie brakowało, bo Kurpie z zamiłowaniem zajmowali się bartnictwem, hodując pszczoły w barciach – czyli w pniach drzew.

Oba składniki - jałowiec i miód - znakomicie nadały się, jak się później okazało, do przygotowania tego oryginalnego napoju. Na początku XX wieku piwo kozicowe traktowane było jako napój obrzędowy, który pojawiał się na stołach podczas świąt i uroczystości rodzinnych, jak wesela, chrzciny i pogrzeby. Smakosze tego napitku, tak o nim mówili:

"Psiwo jełowcowe

Słodziutki i zdrowe,

Chto je kwartą psije,

Ten długo pozyje".  

Obecnie piwo z jałowca znowu powróciło do łask. Podobno żadne kurpiowskie wesele nie może się bez niego obyć. Można go również skosztować na imprezach i festynach organizowanych na Kurpiach. Znajduje uznanie nawet wśród najbardziej wytrawnych smakoszy. Jest produktem regionalnym.

Chociaż w wielu domach receptura jest pilnie strzeżona, Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego uchylił rąbka tajemnicy. Stąd możemy się dowiedzieć, co jest potrzebne do jego przygotowania.  

Składniki i sposób przygotowania:

- 1 l miodu,

- 0,5 kg suszonych jagód jałowca,

- 1,5 szklanki cukru,

- 3 dkg drożdży,

- 20 szyszek chmielu,

- 10 l wody.

Wodę gotujemy i studzimy. Jagody jałowca mielimy lub rozbijamy w moździerzu, zalewamy wodą, dodajemy chmiel i gotujemy około 2 godzin na wolnym ogniu. Zawiesinę odcedzamy i dolewamy osłodzoną cukrem i ostudzoną wodę. Na samym końcu dodajemy miód i drożdże. Napój rozlewamy do butelek, szczelnie zatykamy korkiem i odstawiamy do ciepłego miejsca. Piwo podajemy schłodzone.