Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich w Pawłowie

26 listopada 2015 14:32
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach (48) 628 70 40
Strona www: https://pl-pl.facebook.com/Gminny-O%C5%9Brodek-Kultury-w-Chlewiskach-1778977638998813/

Dane adresowe:
ul. Czachowskiego 54/1, 26-510 Chlewiska
N 20.81513 E 51.25370

Autentyczne muzykowanie

Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich w Pawłowie zapoczątkowany został w 2006 roku jako konkurs, w którym rywalizują między sobą kapele ludowe z regionu radomskiego. Szybko przekształcił się w cykliczną imprezę, promującą kulturę ludową i folklor. Uchodzi ona za jedno z najważniejszych oraz najbardziej prestiżowych spotkań muzykantów ludowych w regionie radomskim. Przegląd ten to wyjątkowe coroczne spotkanie kilkunastu kapel i kilkuset muzyków, śpiewaków oraz tancerzy muzyki tradycyjnej z regionu radomskiego.

Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich ma charakter konkursu. Biorą w nim udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach takich jak: skrzypce, harmonia, bęben. Uczestnicy to przede wszystkim kapele z regionu radomskiego, zespoły zarówno znane, jak i nowo powstałe, wśród których posłuchać można laureatów najważniejszych ogólnopolskich przeglądów. Impreza w Pawłowie stanowi połączenie znakomitej, otwartej zabawy w plenerze, z coroczną konfrontacją poziomu artystycznego środowiska.

Przegląd prowadzony jest według ścisłego regulaminu. Zespoły zazwyczaj prezentują dwa lub trzy utwory, spełniające obowiązkowe i nadrzędne kryterium oceny: autentyczność wykonywanych utworów ludowej kultury muzycznej. W komisji konkursowej zasiadają najczęściej regionaliści, etnografowie i muzycy.

Organizator, Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach za cel główny przeglądu stawia popularyzację muzyki ludowej, ochronę i dokumentację autentycznego muzykowania w regionie radomskim oraz upamiętnienie patronów, znakomitych wykonawców muzyki tradycyjnej Antoniego i Adama Wyrwińskich.

Każdy przegląd kończy się znakomitą biesiadą i wspólnym graniem, połączonymi z obowiązkową zabawą taneczną dla wszystkich uczestniczących.

Dodatkowe informacje:

Czas: październik

Miejsce: świetlica Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie

wstęp wolny