Ośrodek Etnograficzny Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Kurpiów w Lelisie

19 listopada 2015 10:46
Henryk Kulesza w sali ekspozycyjnej

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 761 10 77
Adres e-mail: ckbis.lelis@onet.pl

Dane adresowe:
Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu w Lelisie, ul. Szkolna 48, 07-402 Lelis
N 21.55857 E 53.18027

Uchronić od zapomnienia

Objechał Kurpie w promieniu 100 km od Lelisa szukając właściwych, autentycznych eksponatów. Niejednokrotnie, by zdobyć brakujący w kolekcji obiekt, podróżował o wiele dalej. Przy wyszukiwaniu starych pamiątek bardzo pomocni byli uczniowie miejscowej szkoły. Za ich pośrednictwem udało się dotrzeć do osób posiadających różne przedmioty i urządzenia, które jeszcze niedawno były wykorzystywane w codziennym życiu, ale wyparte przez nowoczesną technikę nagle okazały się zbędne. Henryk Kulesza, nauczyciel historii, stworzonemu przez siebie miejscu oddaje swoją energię, zapał i pasję. Mowa o Ośrodku Etnograficznym Dziedzictwa Przyrodniczego i Etnograficznego Kurpiów, działającym przy Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu w Lelisie.

Henryka Kuleszę, wyjątkowego „kustosza” tego miejsca, charakteryzują wielka pasja, wiedza i zasługi dla swojej małej ojczyzny. Swoim zapałem zaraził władze gminne, by to miejsce mogło powstać i działać. Ośrodek prezentuje wyjątkowe eksponaty z przeszłości ludu puszczy kurpiowskiej. Zebrane przedmioty pochodzą z okresu od końca XIX wieku po lata 80. XX wieku. Ekspozycje mieszczą się w dwóch budynkach – gospodarczym oraz budynku głównym, w byłej siedzibie urzędu gminy.

Aby przedstawić całokształt krajobrazu kulturowego Kurpiowszczyzny zdecydowano – co nie jest stosowane w muzeach etnograficznych - o prezentacji bogatego środowiska przyrodniczego. Ta wystawa stanowi „wstęp” do opowieści o życiu na kurpiowskich wsiach. Pozostałe pomieszczenia zostały urządzone na kształt kurpiowskich izb, ze wszystkimi elementami wystroju wnętrz: meblami, warsztatem tkackim, świętym kątem i świętymi obrazami, tkaninami, zdobieniami w postaci wycinanek. Na pierwszym piętrze znajdują się ekspozycje związane z pracą: wnętrze kuchenne z bogatą prezentacją naczyń ceramicznych, komora z akcesoriami kuchennymi (niecki, dzieże, pojemniki na mąkę itd.), ale także sala ze sprzętem rybackim. W drugim budynku odnajdziemy wystawę obrazującą zajęcia rolnicze, hodowlę, bartnictwo i pszczelarstwo, olejarstwo, a także prace rękodzielnicze, jak gręplarstwo czy folusznictwo. Duże maszyny, takie jak młocarnie, motory spalinowe, zgrabiarki do siana i kopaczki do ziemniaków, ustawiono w wiacie.

W ramach współpracy ze studentami z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego zbiory zostały zinwentaryzowane.