Niedziela Kadzidlańska

19 listopada 2015 11:38
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Centrum Kultury Kurpiowskiej (29) 717 61 89
Strona www: http://www.ckk.kadzidlo.pl/ckk/
Adres e-mail: centrumkurpiowskie@o2.pl

Dane adresowe:
ul. Kościuszki 6, 07-420 Kadzidło
N 21.46146 E 53.24245

Jedyna taka niedziela…

To propozycja nie tylko dla lokalnej społeczności. Na pewno przyjazd w pierwszą niedzielę września do Kadzidła można potraktować jako wypad w samo serce Kurpiów, by przekonać się o kurpiowskiej gościnności. „Niedziela Kadzidlańska” to jesienna impreza, odbywająca się tu co roku, począwszy od 1978 roku. Wydarzenie to od kilku lat wpisuje się również w Dożynki Parafialno – Gminne, które rozpoczynają się mszą św. o godz. 9.00 w kościele pw. Św. Ducha w Kadzidle. Na dożynkach stawiają się mieszkańcy wiosek z okolic Kadzidła, rolnicy i gospodarze z wyplecionymi wieńcami dożynkowymi, ubrani w przepiękne stroje kurpiowskie.

Przed mszą św. tworzy się uroczysty, barwny korowód, który prowadzony przez Starościnę i Starostę z chlebem, upieczonym z tegorocznych plonów, witany jest przez celebrującego mszę księdza. W nabożeństwie oprócz mieszkańców i gości biorą udział również przedstawiciele władz gminnych. Dożynki to bardzo ważne dla rolniczej społeczności święto, symbolicznie wieńczące całoroczną pracę na roli i okazja do wspólnego spotkania. O rosnącej popularności tego wydarzenia świadczy wzrastająca co roku liczba przybyłych, zarówno niosących wieńce aktorów tego wydarzenia, jak i przedstawicieli społeczności kadzidlańskiej.  Ma ono już swój scenariusz - z uroczystą procesją przed mszą św., poświęceniem wieńców, specjalną homilią i mowami notabli.

Po nabożeństwie dożynkowym korowód - piękne Kurpianki w strojach, gospodarze, przygrywający ludowi muzykanci, okazałe dożynkowe wieńce, będące ciekawymi przykładami akcesoriów obrzędowych - przechodzi z kościoła do Zagrody Kurpiowskiej. Tu odbywa się część artystyczno-jarmarczna uroczystości z występami zespołów oraz turniejem wsi, na który składają się zawody sportowe (np. widowiskowe przeciąganie liny), konkurs wieńców dożynkowych i konkurs produktów regionalnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich (m.in. chleby, swojskie masło, wędliny, pierogi, placek ziemniaczany rejbak, ciasta oraz kurpiowskie psiwo kozicowe i nalewki, które po ocenie jury można do woli degustować).

W trakcie uroczystości nagradzani są na scenie zasłużeni mieszkańcy gminy i organizacje. Wśród występujących w części muzycznej są koła gospodyń wiejskich z sołectw, wchodzących w skład gminy Kadzidło (np.: z Chudka, Czarni, Golanki, Jazgarki, Dylewa, Klimk, Kadzidła) a także zespoły straży pożarnej z Kadzidła i zespół-gwiazda „Kurpianka-Cepelia”. Mimo iż impreza ma charakter lokalny, to każdy turysta znajdzie tu dla siebie ofertę, która go zadowoli: konkursy dla najmłodszych, wesołe miasteczko, stragany, na których lokalni twórcy sprzedają swoje wyroby oraz stragany jarmarczne z jedzeniem i najróżniejszymi akcesoriami. Niedziela Kadzidlańska nie ma tak masowego charakteru jak Miodobranie Kurpiowskie w Wykrocie k. Myszyńca. Z tego względu na pewno zadowoli tych, którzy nie przepadają za wielkimi imprezami, a jednak mogą poczuć siłę zbiorowego spotkania. „Niedziela kadzidlańska” współorganizowana jest przez Centrum Kultury Kurpiowskiej im ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle.

Dodatkowe informacje:

Czas: pierwsza niedziela września

Miejsce: Zagroda Kurpiowska w Kadzidle, ul. Trasa Mazurska 2