Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

23 listopada 2015 12:28
droga w skansenie

Dane kontaktowe:
Tel: (24) 275 28 83, (24) 275 58 20
Strona www: www.mwmskansen.pl
Adres e-mail: skansen@mwmskansen.pl

Dane adresowe:
ul. Narutowicza 64, 09-200 Sierpc
N 19.63264 E 52.86356

Niezwykła podróż w przeszłość

Skansen usytuowany jest z dala od miejskiego zgiełku, w malowniczym zakątku Sierpca, nad rzeczką Sierpienicą. Będąc tu, odnosi się wrażenie podróży w przeszłość. W 2012 roku został wybrany przez czytelników „National Geograohic Traveler” jednym z Siedmiu Nowych Cudów Polski. Dawną wieś można tu nie tylko zobaczyć, ale także poczuć. Zagrody i wiejskie warsztaty tętnią życiem, przy domach rosną kwiaty i stare odmiany drzew owocowych, na terenie skansenu żyją zwierzęta gospodarskie. Urok tego miejsca sprawił, że jest to chyba najbardziej „filmowy” skansen w kraju. Kręcono tu sceny „Szwadronu”, „Ogniem i Mieczem” oraz „Pana Tadeusza”.

Układ budynków w skansenie odzwierciedla charakter wsi rzędowej - typowej pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej. Oprócz wiejskich zagród zobaczymy tu m.in. karczmę, kuźnię i chałupę kowala oraz zespół dworski z parkiem krajobrazowym i kaplicą z XVII wieku, a także osiemnastowieczny kościół wraz z dzwonnicą. Autentyzmu zrekonstruowanej wsi dodają rozciągające się dookoła pola uprawne.

Wnętrza chat stanowią zarazem ekspozycje muzealne, co chwilę dopełniane o detale, charakterystyczne dla danego okresu w roku. W izbach pojawiają się więc przedmioty i aranżacje związane z nadchodzącymi świętami albo sezonowymi pracami, takimi jak np. darcie pierza, czy kiszenie kapusty.

Placówka prowadzi mnóstwo ciekawych lekcji muzealnych, pokazów, warsztatów, a także oferuje pakiety edukacyjne dla przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, studentów, seniorów i innych grup. Duża powierzchnia muzeum (ponad 50 hektarów!) pozwala na organizację cyklicznych imprez plenerowych, związanych z kalendarzem prac polowych i rokiem obrzędowym. W każdą niedzielę od maja do września odbywają się tu pokazy dawnych prac gospodarskich. Można więc spróbować świeżo utłuczonego masła, własnoręcznie skosić trawę, podpatrzeć prace wikliniarza i kowala. Można tu też pojeździć konno, upiec na ognisku kiełbaskę, potańczyć przy muzyce kapeli ludowej i popróbować regionalnej kuchni. W salach ekspozycyjnych prezentowane są ciekawe wystawy stałe: "Kolekcja rzeźby ludowej ze zbiorów MWM w Sierpcu", "Transport dworski w zbiorach MWM w Sierpcu” oraz "Wnętrza dworskie z końca XIX i początku XX wieku”. Krótko mówiąc, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dodatkowe informacje:

Informacje o godzinach otwarcia, oferta oraz cennik znajdują się na stronie: http://mwmskansen.pl/informacje-praktyczne/godziny-otwarcia