Muzeum Kurpiowskie w Wachu

19 listopada 2015 11:16
urządzenia rolnicze na wolnym powietrzu

Dane kontaktowe:
Tel: Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie 607 676 356, 607 110 393
Strona www: http://www.muzeum.kurpie.com.pl/
Adres e-mail: kurpiewach@wp.pl

Dane adresowe:
Wach 14, 07-420 Kadzidło
N 21.40183 E 53.30450

Żywe tradycje w kurpiowskim muzeum

Jeśli ktoś chce się zapoznać z Kurpiami od środka w wydaniu najbardziej lokalnym, powinien bez zastanowienia odwiedzić Muzeum Kurpiowskie w Wachu. To prywatna inicjatywa Laury i Zdzisława Bziukiewiczów, w miejscowości oddalonej ok. 10 km od Kadzidła. Właściwie można tu znaleźć kwintesencję Kurpi: zarówno rdzennego Kurpia Pana Zdzisława, jak i „importowaną” Kurpiankę, jego żonę – Panią Laurę i przekonać się, jak silnie można w Kurpie wrosnąć, nie będąc stąd. W tym wyjątkowym miejscu można zobaczyć kurpiowskie zabytki, których Bziukiewicz zgromadził do tej pory ponad 4,5 tysiąca oraz ok. 5000 książek, czasopism, zdjęć i dokumentów. Ponadto chętni mogą uczestniczyć w jednej z wielu proponowanych lekcji i spróbować kurpiowskich specjałów Pani Laury.

Atrakcji Państwo Bziukiewicz serwują bez liku, a co nie jest częstym zjawiskiem – muzeum jest czynne właściwie „zawsze”. Wystarczy się umówić i można je zwiedzać o każdej porze dnia i nocy. Muzeum jest nierozerwalnie związane z rodziną Bziukiewiczów, praca i prywatność przenikają się tu, będąc w idealnej symbiozie.

Pasja kolekcjonerska Zdzisława Bziukiewicza i jego żony zobaczyła światło dzienne i została upubliczniona w 2009 roku, kiedy postanowili podzielić się tym zbiorem ze światem. Bziukiewiczowie zgromadzili wśród eksponatów reprezentację niemalże wszystkich dziedzin życia Kurpiów. Są podzielone na działy: Tkactwo, Bursztyniarstwo, Stolarstwo, Szewstwo, Plecionkarstwo, W domu, W zagrodzie, Bartnictwo, Strój, Kowalstwo, Dział Leśny, Stajnia, Rzemiosło, Biblioteka Kurpiowska. Najmłodszy dział „należy” do Strzelców Kurpiowskich (prezentuje militaria).

Duża ilość zgromadzonych rzeczy to ocalone przed degradacją pamiątki codzienności i święta Kurpiów. Zdzisław Bziukiewicz nie potrafi przejść obojętnie obok żadnego dawnego przedmiotu, bo każdy niesie ze sobą wartość sentymentalną, każdy ma swoją historię. Dlatego zapełnione są wszystkie ściany zewnętrzne i wewnętrzne, podłogi i sufit, każde wolne miejsce zostało wykorzystane na ekspozycję. By wszystko zmieścić, czasami niejednokrotnie trzeba „zagęszczać” to, co jest, by dołożyć kolejne ocalone rzeczy.

Muzeum Kurpiowskie stanowi największą ekspozycję Kurpiowszczyzny z obszaru Kurpiów Zielonych. Najstarsze eksponaty pochodzą z początku XVII wieku (szwedzkie kule armatnie znalezione w Myszyńcu), a najmłodsze pochodzą z lat 70-tych XX wieku. Pokazują one przemiany, zachodzące pod wpływem rozwoju techniki, dostępności różnych surowców i materiałów, a także zmian społecznych i mentalnych.

Muzeum Kurpiowskie w Wachu współpracuje z różnymi placówkami kultury, stowarzyszeniami, instytucjami państwowymi, naukowcami oraz innymi kolekcjonerami. Bierze udział w projektach badawczych obejmujących muzea prywatne. Od 2011 roku jest objęte merytoryczną opieką Uniwersytetu Warszawskiego.

Bardzo szeroka jest oferta edukacyjna muzeum. Niektóre lekcje odbywają się z użyciem autentycznych eksponatów muzealnych - co w muzeum prywatnym jest możliwe, w przeciwieństwie do państwowych placówek muzealnych. Są to zajęcia tematyczne, takie jak: kopanie bursztynu, obróbka kurpiowska bursztynu, wyrób kwiatów z bibuły, karty pocztówkowe i okolicznościowe, koronka frywolitka, len - czesanie, międlenie i tkanie, wyrób palm wielkanocnych, pisanki wielkanocne, zielarstwo ludowe, wiejskie zabawki, pranie i maglowanie, wyrób biżuterii i wiele, wiele innych.

Równocześnie Państwo Bziukiewicze prowadzą gospodarstwo agroturystyczne pod nazwą „U Bursztyna”. Muzeum organizuje także Święto Bursztynu, połączone z Mistrzostwami w Kopaniu Bursztynu, Majówkę oraz Bajania Kurpiowskie, podczas których odbywa się Otwarty Przegląd Gadki Kurpiowskiej. Placówka uczestniczy też w Nocy Muzeów, a także organizuje wystawy czasowe ze zbiorów placówek kultury i prywatnych kolekcji.

Na miejscu jest sklepik, gdzie można kupić wyroby z bursztynu, koronki frywolitkowej i szydełkowej, pisanki kurpiowskie i pamiątki.

Dodatkowe informacje:

Właściciele proszą o wcześniejsze umówienie terminu zwiedzania.

Opłaty:

Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem:

grupy do 10 osób: dorośli – 10 zł, dzieci – 5 zł

grupy od 11 osób: dorośli – 6 zł, dzieci – 3 zł

Pełen opis opłat za lekcje muzealne: http://www.muzeum.kurpie.com.pl/cennik/