Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

19 listopada 2015 11:55
sala ekspozycyjna w muzeum

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 764 54 43
Strona www: http://www.muzeum.ostroleka.pl
Adres e-mail: biuro@muzeum.ostroleka.pl

Dane adresowe:
Plac gen. Józefa Bema 8, 07-410 Ostrołęka
N 21.56653 E 53.08466

Bogactwo oferty

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce jest stosunkowo młodą instytucją muzealną, ale jej zbiory są dość pokaźne. Liczą obecnie ponad 14 tys. muzealiów i 7 tys. woluminów. Znajdują się tu zabytki archeologiczne, etnograficzne, historyczne oraz z zakresu sztuki. Placówka prowadzi działalność kolekcjonerską, wystawienniczą, edukacyjną i konserwatorską. Jako centralna instytucja muzealna na Kurpiach zajmuje się kulturą właśnie tego regionu. Posiada unikatowe zabytki etnograficzne, reprezentujące wszystkie dziedziny związane z pracą i zwyczajami świątecznymi mieszkańców obszaru Puszczy Zielonej.

Muzeum mieści się w neoklasycystycznej kamienicy z lat 20. XX wieku. Jest po gruntownej modernizacji i remoncie. W najniższej kondygnacji budynku zwiedzić można nowoczesne, multimedialne wystawy. W listopadzie 2015 roku udostępniono dla zwiedzających nową ekspozycję stałą pt. „Ostrołęka i Kurpie - między wątkiem historii a osnową życia”, prezentującą obraz codzienności i czas świętowania mieszkańców tych terenów w okresie międzywojennym.

Przeszklony dziedziniec stał się miejscem spotkań, koncertów, imprez okolicznościowych i warsztatów. Muzeum posiada bogatą ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Przykładowe tematy lekcji to: wycinanka kurpiowska, ludowe instrumenty muzyczne, obrzędy bożonarodzeniowe i wielkanocne, kurpiowski strój ludowy. Wśród imprez cyklicznych organizowane są m.in.  „Patriotyczne śpiewanie”  w dniu 11 listopada, czy widowisko historyczne „Bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku”, podczas którego kilkaset osób z całej Europy, w mundurach z epoki, odtwarza dla zgromadzonej publiczności fragmenty drugiej co do wielkości batalii powstania listopadowego.

Do struktur Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce należy także Pomnik Mauzoleum, który jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Znajduje się w nim sarkofag z prochami powstańców, poległych w bitwie pod Ostrołęką. Wybudowany został wewnątrz ziemnego fortu carskiego z okazji setnej rocznicy bitwy.

Oddziałem Muzeum jest również Zagroda Kurpiowska w Kadzidle – niewielki skansen prezentujący przykład samotniczego siedliska charakterystycznego dla obszaru Puszczy Zielonej. W zagrodzie corocznie odbywają się przyciągające rzesze turystów imprezy: Ginące Zawody, Niedziela Kadzidlańska i Wesele Kurpiowskie.

Dodatkowe informacje:

Godziny otwarcia:

poniedziałek - muzeum nieczynne dla zwiedzających

wtorek, czwartek i piątek: 10.00 - 18.00,

środa: 10.00 - 19.00,

sobota i niedziela: 10.00 - 16.00.

Bilety:

normalny - 5 zł,

ulgowy - 3 zł,

opłata za przewodnika - 7 zł (od grupy),

W niedzielę wstęp wolny.

Osobom posiadającym Kartę Dużej Rodziny przysługuje 50% ulgi na bilety wstępu do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Pomnika Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku oraz Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle.

 

Więcej informacji dla zwiedzających: http://muzeum.ostroleka.pl/p,84,dla-zwiedzajacych