Miód nadbużański

14 grudnia 2015 15:38
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 663 516 785 Pasieka Nadbużańska
Adres e-mail: pasieka_nadbuzanska@tlen.pl

Dane adresowe:
Skrzeszew, 08-307 Repki
N 19.66312 E 52.27776

Płynne złoto znad Buga

W 2000 roku miód z gospodarstwa Państwa Kunickich trafił do Watykanu jako dar dla Jana Pawła II. Obecnie ich Pasieka Nadbużańska liczy około 160 rodzin pszczelich i w dalszym ciągu rozwija się, głównie dzięki międzypokoleniowej współpracy. O wyjątkowości miodu nadbużańskiego decyduje przede wszystkim roślinność występująca w tej okolicy - w swoim składzie miód ten ma nektar i pyłki roślin, zupełnie unikalnych i wyjątkowych. Jest wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ukształtowanie terenu, warunki glebowe o silnym nasłonecznieniu brzegów Bugu, sprzyjają występowaniu roślin ciepłolubnych – rosną tu rzadkie gatunki, pochodzące z południowej Europy oraz stepów czarnomorskich i ukraińskich. To tzw. roślinność pontyjska. Jej obecność nad Bugiem świadczy o wysokiej czystości okolicy, co znacząco wpływa na jakość miodów nadbużańskich, pozyskiwanych od pokoleń na tym terenie. Miód zbiera się tu przez trzy miesiące: w maju, czerwcu i lipcu. Bogaty skład nektaru gwarantuje niepowtarzalny smak, aromat i barwę.

Pszczelarstwo było tutaj zazwyczaj dodatkowym zajęciem, pozwalającym na uzyskanie wyjątkowego pożywienia. Dlatego w rejonach nadbużańskich w każdej wiosce był przynajmniej jeden pszczelarz. Pasieka Nadbużańska w Skrzeszewie została założona w 1963 r. przez Pana Józefa Kunickiego. Pszczelarzem został przez przypadek. Po śmierci sąsiadki odkupił jeden rój z jej pasieki. Ambicją Pana Józefa było, by stale się powiększała. Następnie w ślady ojca poszedł syn Piotr i postawił na zmiany, związane także z możliwością pozyskiwania środków unijnych. Dzięki temu powstała m.in. „Altana edukacyjna”, w której w maju i czerwcu odbywają się warsztaty pszczelarskie, skierowane do dzieci i młodzieży. Ogromną popularnością cieszy się pokazowy ul z przeszkleniem, w którym można bezpiecznie z zewnątrz obserwować sceny z życia pszczół.

Miód nadbużański powstaje zarówno w stacjonarnej pasiece, jak i w pasiekach wędrownych, przewożonych na tereny upraw roślin miododajnych czyli tam, gdzie akurat kwitną akacje, lipy, rzepak czy gryka. Ule Pasieki Nadbużańskiej rozrzucone są w kilku miejscach Doliny Bugu. Państwo Kuniccy oferują miody odmianowe (wielokwiatowy, lipowy, malinowy), świece i inne wyroby z wosku, propolis, pyłek kwiatowy, ale także matki i odkłady pszczele (czyli połowy rodzin). Smak miodów z Pasieki Nadbużańskiej znany jest nie tylko w całym kraju, ale również poza jego granicami.