Mazowiecki Festiwal Harmonistów w Wołominie

27 listopada 2015 11:48
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie (22) 787 41 13
Strona www: www.fabryczka.com.pl
Adres e-mail: fabryczka@powiat-wolominski.pl

Dane adresowe:
ul. Orwida 20, 05-200 Wołomin
N 21.23239 E 52.34209

Harmonii czar

Festiwal Harmonistów błyskawicznie stał się popularnym i rozpoznawalnym wydarzeniem w środowisku muzyków tradycyjnych, nie tylko na Mazowszu, ale na arenie ogólnopolskiej. Festiwal w Wołominie to przedsięwzięcie niekomercyjne, nastawione na wspólne świętowanie i doświadczanie muzyki. Główną ideą imprezy jest promocja muzyki tradycyjnej, a przede wszystkim prezentacja muzyków z Mazowsza, grających na harmonii, choć nie tylko. O jej popularności świadczą tłumy widzów, słuchaczy, którzy uczestniczą w Festiwalu Harmonistów. Sala niemal zawsze jest wypełniona po brzegi. Impreza gromadzi i jednoczy ludzi w różnym wieku.

Inspiracją do zorganizowania Mazowieckiego Festiwalu Harmonistów były badania etnomuzykologiczne, wykonane na zlecenie Ośrodka Dokumentacji Etnograficznej w powiecie wołomińskim. Okazało się, że rodzimi harmoniści prezentują bardzo wysoki poziom gry i opanowania tego niezwykle trudnego instrumentu. Błyskawicznie narodziła się idea stworzenia przeglądu artystów. Okazją do zorganizowania pierwszego spotkania była rewitalizacja budynku starej fabryki, nazwanej Fabryczką, która stała się siedzibą Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie i wymarzoną sceną dla harmonistów.

I Festiwal Harmonistów odbył się w Fabryczce w 2013 roku. Muzycy prezentowali znakomicie zaaranżowane tradycyjne ludowe oberki, polki i kujawiaki, zapraszając uczestników do potańcówki i wspólnego śpiewania, nadając wołomińskim spotkaniom spektakularny wymiar wspólnego, muzycznego święta. Kolejne odsłony festiwalu przeprowadzone zostały w podobnej formule, z porywającą zabawą dla uczestniczących.

Festiwal organizowany jest przez dużą grupę ludzi, w formie oddolnej inicjatywy, wspieranej przez lokalny samorząd, organizacje pozarządowe, miejscowe media i prywatnych przedsiębiorców. Świetna organizacja i swobodna atmosfera, z oryginalnym pomysłem na kolejne odsłony festiwalu, przyciągają zarówno pasjonatów tradycyjnego muzykowania, jak i ludzi spoza środowiska muzycznego.

Każdej edycji festiwalu towarzyszą wystawy i kiermasze wyrobów rękodzielniczych, regionalnych produktów i instrumentów muzycznych. Szczególnie promowana jest twórczość lokalnych artystów z okolic Wołomina, oferujących między innymi, ceramikę, malarstwo olejne, akrylowe i akwarelowe, malarstwo na ceramice, rzeźbę w drewnie, biżuterię czy wyroby z włóczki.

Dodatkowe informacje:

Czas: wrzesień

Miejsce: Fabryczka, Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie, ul. Orwida 20

wstęp wolny