Marianna Staśkiewicz

20 listopada 2015 07:30
artystka prezentuje prace wykonane na szydełku

Dane kontaktowe:
Tel: (29) 761 80 99

Dane adresowe:
07-420 Kadzidło
N 21.46331 E 53.23617

Szydełkowa poetka

Twórczość przyszła do niej późno, bo dopiero, kiedy skończyła 50 lat, czyli jak sama mówi, „gdy dzieci były odchowane”. Wykonywała w życiu różne zajęcia: pracowała w gospodarstwie rolnym i prowadziła - jak każda żona i matka - gospodarstwo domowe, gdzie także szyła i tkała na krosnach. Pracowała jako salowa w izbie porodowej oraz w sklepie gminnej spółdzielni. Marianna Staśkiewicz jest nestorką jednej z najstarszych rodzin kurpiowskich z Kadzidła i bardzo skromną, ale wybitną artystką. Jej domeną są szydełkowe rzeźby i poezja pisana w gwarze kurpiowskiej.

Szydełkowe cuda i wiersze czynią ją mistrzynią dużego formatu, ukrytą w kruchej, radosnej i serdecznej kobiecie. Wystarczy z nią pobyć i wsłuchać się w to, co mówi, by doświadczyć życiowej mądrości człowieka, który dużo widział, dużo przeżył i potrafi przełożyć to doświadczenie na sztukę i poezję. Twórczość Pani Marianny ma wymiar zarówno lokalny, jak i globalny, gdyż artystka wyrastając z kurpiowskich korzeni potrafi przekazać w swoich dziełach uniwersalizm wiary w Boga i zwykłość człowieka na ziemi.

Jej wiersze i wyroby wyrastają z osobistych wspomnień. Pisze pięknie i mądrze - o Bogu, cierpieniu, pracy, ale też ludzkich radościach. Jest autorką tomiku „Poziewaj zietrecku”, wydanego przez Wydawnictwo Urząd Gminy w Kadzidle. Jej wiersze są publikowane w regionalnych periodykach i często wybierane przez młodych recytatorów do prezentacji w konkursach poezji kurpiowskiej.

Z jej bogatej wyobraźni rodzą się także szydełkowe, niepowtarzalne rzeźby, inspirowane światem biblijnym i ziemskim. To cudne postaci anielskie, którymi lubi się otaczać, bo są według niej potrzebne, szydełkowe figurki Matki Boskiej i papieża, ale też kurki, bociany, drzewa, sceny z postaciami Kurpiów. Obok tych dzierganych rzeźb nie sposób przejść obojętnie. Jej córki uważają, ze mama była prekursorką tworzenia tych przestrzennych szydełkowych figur.

Pani Marianna wykonuje też palmy, bibułowe kwiaty, bukiety i kierce. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Warszawie, Toruniu, Ostrołęce i Nowogrodzie. Prezentowane były na wielu kurpiowskich imprezach folklorystycznych oraz podczas regionalnych konkursów, warsztatów i programów edukacyjnych. Od 1981 roku działała w zespole folklorystycznym „Kurpianka - Cepelia”, gdzie jest współtwórczynią jego repertuaru oraz autorką scenariuszy widowisk obrzędowych. Jest doskonałą gawędziarką - jej opowieści w kurpiowskiej gwarze w sposób prosty i doskonały oddają lokalny koloryt i nastrój.

Pani Marianna Staśkiewicz przez lata twórczości zdobyła wielkie uznanie i najwyższe nagrody, m.in. odznaczenie MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz nagrodę im. Oskara Kolberga. W 2013 roku została uhonorowana Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; w jej posiadaniu jest też Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.

Artystka doczekała się również pracy dyplomowej na swój temat pt. „Marianna Staśkiewicz - Poetka i twórczyni z Kadzidła”.