Marianna Fidos

23 listopada 2015 10:23
Marianna Fidos w swoim mieszkaniu

Dane kontaktowe:
Tel: (48) 675 54 19

Dane adresowe:
Ruszkowice, 26-422 Borkowice
N 20.66110 E 51.33895

Skarbnica pieśni

Zachwycające są energia, żywiołowość i spontaniczność Pani Marianny Fidos, która w całym regionie uznawana jest za wybitną śpiewaczkę obrzędową. Dawniej zapraszano ją m.in. na wesela gdzie jako starsza druhna, prowadziła obrzędy oczepin. Niegdyś były one bardzo skomplikowaną częścią weselnej ceremonii. Do ról śpiewaczek weselnych należało przede wszystkim przygotowanie pieśni, które nawiązywały do życia pary młodej. Tutaj Pani Marianna stała się niedoścignionym wzorem. Śpiewać nauczyła się sama.

Poza pieśniami weselnymi - na błogosławieństwo, ślubnymi, oczepinowymi, przyśpiewkami - ma w swoim bogatym repertuarze również pieśni religijne, maryjne, ballady, kołysanki, kolędy i pastorałki oraz pieśni pogrzebowe. Śpiewa pieśni, które zna z rodzinnego domu, z czasów swojej młodości, a także poznane w ostatnich latach, wykonywane przez najstarsze mieszkanki gminy Borkowice i spisane przez Panią Mariannę, by ocalić je od zapomnienia. Ciekawostką jest, że śpiewaczka sama również układa pieśni na przeróżne okazje. Niejednokrotnie mają one po kilkanaście zwrotek.

Pani Fidos ukończyła siedem klas szkoły powszechnej. Od dzieciństwa ciężko pracowała na roli oraz w gospodarstwie. Wyszła za mąż i posiada spore gospodarstwo w Ruszkowicach. W latach sześćdziesiątych śpiewała w zespole folklorystycznym Koła Gospodyń Wiejskich działającym w jej rodzinnej miejscowości. Uczestniczyła także w widowiskach obrzędowych weselnych, przedstawianych w okolicznych wsiach oraz w przeglądach folklorystycznych. Od kilku lat występuje jako śpiewaczka-solistka na dożynkach kościelnych, a także na różnego typu imprezach folklorystycznych. Jej największym osiągnięciem było zdobycie I nagrody w kategorii solistów w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Pieśni w jej wykonaniu zostały nagrane dla archiwum Stowarzyszenia „Dom Tańca” oraz Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Od kilku lat występuje w konkursach pieśni ludowej wraz z wnuczką.

Po operacji kolana, ponad 70-letnia śpiewaczka, porusza się o kulach. Nie brakuje jej jednak energii, werwy ani pogody ducha. Utalentowana artystka ludowa ochoczo intonuje swoje ulubione pieśni. Jej głos niesie się szeroko, czysto i wyraziście po całym pomieszczeniu, a spotkanie z nią wypełnione jest ogromną serdecznością oraz otwartością.