Maria Bienias

26 listopada 2015 14:36
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: 697 597 194

Dane adresowe:
Wola Korycka Górna, 08-455 Trojanów
N 21.76431 E 51.73292

Opowieści Pani Marii Bienias są często emitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia w Magazynie "Źródła". Stworzyła też scenariusze mówionych gwarą dziewięciu spektakli obrzędowych. Stanowi lokalny autorytet w kwestiach dotyczących miejscowej tradycji. Dzięki niebywałej energii twórczej przywołuje krajobraz kulturowy Mazowsza, który niegdyś funkcjonował w jej otoczeniu.

Pani Maria w swoich opowieściach opisuje dawne życie na wsi. Chętnie opowiada miejscowe legendy, snuje historie o leczniczych właściwościach ziół, uczy tajników rękodzieła. Pani Bienias mając pięć lat sama nauczyła się czytać. Świetnie pamięta opowieści mamy i babci. Od trzynastego roku życia była zapraszana na wesela jako śpiewaczka, często też śpiewała podczas pogrzebów.

Przez wiele lat tkała również na krosnach, wykonywała kwiaty z bibuły, wycinanki i firanki z papieru, pająki oraz ozdoby choinkowe. Dzięki fenomenalnej pamięci może nadal dzielić się wiedzą o przeszłości.

- Te 300 piosenek, te 600 przyśpiewek, to mam wszystko w głowie – mówi pogodnie. Spontaniczna i bezpośrednia, bez żadnych kompleksów posługująca się na co dzień gwarą, chętnie dzieli się z innymi tradycją.

Od Pani Marii można nauczyć się wielu pieśni z obrzędów dorocznych i rodzinnych oraz pieśni lirycznych i religijnych, a także takich, które sama określa jako „zbereźne”. - Tak coś do śmiechu. Kiedyś ludzie radośni byli, a teraz, nie ma do kogo pójść, nie ma z kim pogadać – stwierdza.

W marcu 2012 roku spłonął dom Pani Marii, a wraz z nim cenne pamiątki oraz świadectwa przeszłości. Ponad 300 dyplomów za pierwsze miejsca w konkursach i przeglądach, moc książek, podziękowań i zaproszeń, dziesiątki metrów chodników utkanych przez nią na krosnach, a także cały warsztat tkacki.

- Strój ludowy został o dziwo mało naruszony. Nawet okulary sznureczek mają nie przepalony. Różaniec mój ulubiony się ostał. To mnie podniosło na duchu. Żal mi też kufra starego, w którym było wiele rzeczy. I jeszcze czterech obrazów, z których jeden nie był za bardzo stary, ale pozostałe trzy miały po 200 lat. To już nie wróci - wspomina z żalem.

Chętnie bierze udział we wszystkich ważnych wydarzeniach lokalnych: prowadzi pogadanki o tradycji w okolicznych szkołach, organizuje „wycieczki do świętych miejsc”, reprezentuje Wolę Korycką i powiat garwoliński na wszelkich festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych. Była wielokrotnie nagradzana za śpiewy i nagrywana przez Polskie Radio oraz badaczy kultury ludowej. Pani Maria Bienias jest laureatką nagrody im. Oskara Kolberga.

Dodatkowe informacje:

Nagrania dostępne m.in. w archiwum Programu Drugiego Polskiego Radia.