Kwas chlebowy na miodzie z Grębkowa

26 listopada 2015 12:46
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: Gospodarstwo Pasieczne "Pachniczówka" 517 799 210
Adres e-mail: biuro@pachniczowka.pl, sklep@pachniczowka.pl

Dane adresowe:
07-110 Grębków
N 21.90904 E 52.28477

Dobroczynny napój przodków

Wynaleziony został przez Słowian ponad tysiąc lat temu. Pierwsze wzmianki o pojawieniu się kwasu chlebowego pochodzą z 989 roku. W średniowieczu spożywany był w całej Europie. W Rosji i na Ukrainie jest napojem narodowym od XVI wieku. W krajach tych sprzedaje się go na ulicach, na szklanki. Wyprodukowany domowym sposobem ma najlepszy smak, zwłaszcza jeśli zrobiony jest na bazie swojskiego chleba.

Taki właśnie jest kwas chlebowy na miodzie z Grębkowa, wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa mazowieckiego. Jest bardzo zdrowy, a także prosty i tani w produkcji. W upalne dni znakomicie gasi pragnienie. Wytwarza się go z chleba razowego na zakwasie. Zbigniew Pachnik z Gospodarstwa Pasiecznego „Pachniczówka” sam wypieka chleb, zgodnie z recepturą zachowaną po przodkach.

Niegdyś na wsi wypiek chleba odbywał się raz na tydzień. Kobiety umawiały się wzajemnie, która z gospodyń upiecze pachnące bochny. Część wypieku oddawano sąsiadom, a resztę zostawiano sobie. Tydzień później role się odwracały.

W procesie produkcji kwasu taki chleb należy pokroić na pajdy, aby później włożyć je do pieca i podsuszyć. Wyschnięte kawałki moczy się w wodzie i dodaje miód. Zaczyn odstawia się na kilka dni, aby dojrzał, po czym rozlewa do butelek. Kwas nie jest zbyt słodki, zdecydowanie różni się smakiem, aromatem i kolorem od tego produkowanego seryjnie. Jest świetną alternatywą dla słodzonych, sztucznie barwionych napojów. Ma jasnobrązowy kolor, w butelce wydaje się być dość mętny. Na dnie może utworzyć się naturalny osad, który znika po potrząśnięciu naczyniem. Czasem dodaje się do niego rodzynki. Kwas jest w pełni naturalny, może też stać w butelce bardzo długo bez ryzyka zepsucia.

Gospodarstwo Pasieczne „Pachniczówka” słynie w regionie nie tylko z produkcji kwasu chlebowego. Można tu kupić także znakomity miód, który rodzina Pachników wytwarza od pięciu pokoleń. Pan Zbigniew, rolnik i pszczelarz nie tylko z zamiłowania, ale i z wykształcenia, wystawia swoje produkty na rozmaitych kiermaszach, targach i festynach. Obecnie prowadzi przenośną pasiekę na około 200 uli. Dzięki temu wytwarza różnorodne rodzaje miodu: gryczany, lipowy, rzepakowy i wiele innych. Miód z „Pachniczówki” jest bezkonkurencyjny. Posiada znakomite kulinarne, lecznicze i kosmetyczne właściwości. Zbigniew Pachnik pozostaje wierny tradycyjnym sposobom produkcji miodu i innych pszczelich produktów, promując naturalny i ekologiczny styl życia.

Gospodarz ma wiele pomysłów na wykorzystanie dobroczynnych właściwości nie tylko miodu, ale i samych pszczół. Jednym z nich jest stworzenie „pszczoło-terapii”, zgodnie z przekonaniem, że wchodzenie w interakcję z tymi owadami przynosi zbawienne skutki dla zdrowia człowieka.