Krystyna Ciesielska

26 listopada 2015 08:38
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (48) 674 14 87

Dane adresowe:
Brogowa, 26-411 Rusinów
N 20.64680 E 51.41937

Zna tak wiele pieśni, że nawet „nie ma gdzie i kiedy tego wszystkiego wyśpiewać”. Ma niezwykłą pamięć, jest też osobą nad wyraz twórczą. Swoje pieśni spisuje w specjalnym zeszycie. Jest ich tam obecnie 500. Zostały podzielone na kategorie i wciąż ich przybywa. Pani Krystyna Ciesielska z Brogowej, mimo dojrzałego wieku, zachowuje niezwykłą sprawność w tym, czym zajmuje się z niebywałą pasją. W gwarze z okolic Radomia śpiewa – pieśni maryjne, biesiadne, wszelakie. Z jej śpiewu bije cudowna prostota i wyjątkowy autentyzm.

Mieszka w niewielkim domu tuż przy centrum wsi. Czasem przyjeżdżają do niej osoby, aby uczyć się piosenek zachowanych z przeszłości. Pani Krystyna sama się ich nauczyła, uczestnicząc od dziecka w przeróżnych imprezach, weselach czy świętach.

W jej repertuarze znajdują się pieśni maryjne, biesiadne, żałobne, weselne i okolicznościowe. Śpiewaczka ogólnie nazywa je ludowymi. Jak wspomina, kiedyś kobiety schodziły się przy przeróżnych okazjach i śpiewały, a ona jako mała dziewczynka przysłuchiwała im się, a później w pamięci powtarzała pieśni. Dzięki temu tak wiele z nich potrafi przywołać w całości, choć czasami są bardzo długie. Dorastała w niezwykle muzykalnej atmosferze - jej ojciec grał na skrzypcach, a babcia, matka i ciotki były uznanymi śpiewaczkami.

Pani Krystyna, mimo że śpiewa od dziecka, dopiero od dwudziestu lat występuje przed większą publicznością na różnych przeglądach i imprezach. Całe swoje życie pracowała na roli, a śpiewanie było jedynie dodatkiem. Jej talent odkrył Pan Andrzej Bieńkowski, który uczestniczył w weselu, na którym śpiewaczka intonowała i śpiewała pieśni weselne. W ten sposób rozpoczęła się jej „kariera”.

Najpierw pojechała do Przysuchy na Dni Kolberga, gdzie została oceniona najwyżej ze wszystkich występujących. Dzięki temu wytypowano ją do udziału w Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tam zdobyła najpierw wyróżnienie, a potem nagrodę główną. Obecnie bierze udział w różnych imprezach folklorystycznych, regionalnych i ogólnopolskich. Na takie okazje przywdziewa odświętny regionalny strój.