Kościół pw. św. Wawrzyńca w Bliznie

26 listopada 2015 09:37
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (24) 276 71 24
Strona www: www.facebook.com/parafia.szczutowo/
Adres e-mail: szczutowo@diecezjaplocka.pl

Dane adresowe:
09-227 Blizno
N 19.58369 E 52.95004

Kościół wzniesiony został w 1720 roku z fundacji kasztelana raciążskiego, prawdopodobnie dla pustelników. Stał na odludziu, pośród bagien a tuż przy nim usytuowany był drewniany domek pustelniczy.

Do tej pory tylko jeden dom stoi w sąsiedztwie. Jego właściciele posiadają klucz do tej niezwykłej świątyni.

Zbudowany z drewna modrzewiowego i sosnowego kościół salowy - bez wydzielonego z nawy prezbiterium, zamknięty jest trójbocznie i przykryty gontowym, jednokalenicowym dachem, z kwadratową wieżyczką zwieńczoną daszkiem namiotowym. W środku znajduje się prosty, belkowy strop. Całe wnętrze kościółka jest drewniane. Chór muzyczny wsparty został na dwóch doryckich kolumnach. Barokowy ołtarz główny z obrazem św. Wawrzyńca i chrzcielnica pochodzą z połowy XVIII wieku. Nad ołtarzem głównym umieszczony został, pełen cierpienia i powagi, niezwykły obraz Chrystusa z przeszytą raną, w koronie cierniowej.  

Pierwotnie kościół był znacznie mniejszy. Prawdopodobnie w XIX wieku dobudowano do niego kruchtę i zakrystię, a w 1870 roku przeprowadzono gruntowny remont. W czasie II wojny światowej kościół służył za magazyn.  

Jest to jeden z najmniejszych kościołów drewnianych na terenie województwa mazowieckiego.

Dodatkowe informacje:

Msze święte od 1 czerwca do 12 października o godz. 16.00.