Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wodyniach

26 listopada 2015 09:26
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (25) 631 26 24
Adres e-mail: parafia.wodynie@o2.pl

Dane adresowe:
ul. Kościelna 1a, 08-117 Wodynie
N 22.48790 E 52.34626

Z jednym z obrazów umieszczonych w świątyni w Wodyniach wiąże się współczesna historia. Jest to obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowany po II wojnie światowej. Jego autor, Franciszek Soćka, został w czasie wojny wywieziony do obozu w Oświęcimiu i przysiągł tam, iż jeżeli przeżyje, namaluje obraz dla kościoła. Przyrzeczenia swojego dochował i ofiarował obraz jako wotum dziękczynne za uratowanie życia.

Obecny kościół w Wodyniach zbudowany został w 1776 roku. Jednak jego historia jest znacznie dłuższa. Wzmianki o pierwszej świątyni w tej miejscowości pochodzą już z 1445 roku. Nosił on wówczas wezwanie Bożego Ciała, a samodzielna parafia w Wodyniach została erygowana 100 lat później. W 1657 roku kościół został spalony przez Szwedów a rok później odbudowany. W trakcie konsekracji kościoła w 1661 roku zmieniono wezwanie na Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 100 lat później świątynia zaczęła popadać w ruinę, więc postanowiono ją rozebrać. Nowy kościół zbudowano w 1776 roku, ale już w innym miejscu. Tablica w języku łacińskim, poświęcona temu wydarzeniu znajduje się w prezbiterium nad wejściem do zakrystii kościoła. Upamiętnia fundatorkę kościoła Annę Załuską z Rzewuskich. Druga tablica erekcyjna przypomina konsekrację świątyni przez biskupa kijowskiego Franciszka Ossolińskiego. Na miejscu starego kościoła powstała dworska kaplica grobowa, która istnieje do dziś.

Około 1800 roku wybudowano przy nowym kościele murowaną dzwonnicę zwieńczoną wieżyczką. Zawieszono w niej dwa dzwony pochodzące jeszcze z poprzedniego kościoła, które w 1915 roku zarekwirowali Rosjanie. Zwrócił je kilkanaście lat później Związek Radziecki, niestety zostały skradzione przez Niemców w czasie kolejnej wojny światowej. Nowe dzwony Piotr i Paweł zostały umieszczone w dzwonnicy w 1956 roku. Pełni ona obecnie również funkcję kościelnej bramy. Wchodząc przez nią na plac kościelny widzimy front nawy kościoła, zwieńczony trójkątnym szczytem z wbudowaną wnęką, w której umieszczono drewniany krucyfiks. Nad nawą wznosi się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z ażurową latarnią i cebulastym blaszanym dachem. Dach nad nawą jest dwuspadowy, a nad prezbiterium trójpołaciowy, oba kryte są gontem. Wewnątrz do nawy przylega kruchta.

Wnętrze kościoła jest jednonawowe, przykryte stropem płaskim z fasetą, ściany obito boazerią. Po bokach prezbiterium mieszczą się od wschodu zakrystia, a od zachodu kruchta. Warto zatrzymać się przy ołtarzach wykonanych są w stylu barokowym. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, w lewym ołtarzu bocznym dzieło Franciszka Stelmaskiego Święci Apostołowie Piotr i Paweł z 1893 roku, a w prawym Przemienienie Pańskie. Ambona i konfesjonały, podobnie jak ołtarze, pochodzą z XVIII wieku.

Dodatkowe informacje:

Msze święte:

W dni powszednie o godz. 7.00.

W niedzielę o  godz. 7.30, 9.30, 11.30.

Odpusty: 29 czerwca w święto patronów kościoła Piotra i Pawła i 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego.