Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie wraz z dzwonnicą

19 listopada 2015 12:18
Widok na fasadę kościoła

Dane kontaktowe:
Tel: (23) 67 90 385, 505 874 350
Strona www: www.parafiadabrowa.pl

Dane adresowe:
Dąbrowa 42, 06-522 Dąbrowa
N 20.27794 E 52.96672

Bogactwo relikwii

W gablotach po obu stronach ołtarza wystawionych jest kilkadziesiąt relikwii. Znalazły się tu szczątki m.in. Dzieci Fatimskich, św. Jana Pawła II, św. Stanisława Kostki, św. Ojca Pio i wielu innych świętych i błogosławionych. Taka kumulacja „świętości” w jednym punkcie to zasługa jednego z proboszczów i jego idei, aby z tego miejsca uczynić sanktuarium. Świątynia w podmławskiej Dąbrowie skrywa w swoim wnętrzu wiele ciekawostek, a przede wszystkim skarbów cennych dla odkrywców piękna dawnej architektury sakralnej Mazowsza.

Kościół ma już ponad dwieście lat. Postawiony został w latach 1796 -1801 i po niecałych 100 latach, w roku 1895, przeniesiony w miejsce, na którym stoi do dzisiaj. Od czasu przeniesienia do chwili obecnej świątynia przeszła gruntowną przebudowę, polegającą przede wszystkim na dostawieniu dwóch trójkondygnacyjnych wież w fasadzie oraz dwóch pomieszczeń po obu stronach kościoła. Nabrała przez to dostojniejszego wyglądu. Posadowiona została na podmurówce z polnych kamieni, a dach pokryto blachą. Polichromie wykonano w połowie XX wieku.

W ołtarzu głównym umieszczono obraz przedstawiający scenę, w której Piotrowin (rycerz Piotr) powstaje z grobu, aby zaświadczyć o prawdomówności św. Stanisława. Legenda mówi, że Stanisławowi zarzucano, iż nie kupił ziemi od rycerza Piotra, tylko ją bezprawnie zagarnął. Sprawa toczyła się przed sądem królewskim. Wobec tak poważnych zarzutów Stanisław poszedł na grób Piotrowiny, aby tam modlić się o pomoc. Rycerz wstał z grobu i przed sądem zaświadczył o uczciwości biskupa.

Na obrazie w górnej części głównego ołtarza Archanioł Rafał pokonuje diabła. Na tabernakulum kolejna ciekawa scena – pelikan (symbol ofiarności i poświęcenia) karmi swoje młode własną krwią.

W kościele zobaczyć można również ludowe feretrony, m.in. z figurą Matki Boskiej Skępskiej i św. Izydora Oracza. Legenda o nim związana jest z modłami. Izydorowi zarzucano, że nic nie robi całymi dniami, tylko się modli. Okazało się, że w czasie kiedy święty był pogrążony w modlitwie, z pługiem w polu pracował anioł.

Kościół znajduje się na niewielkim wzniesieniu, tuż obok niego stoi dzwonnica pochodząca z XIX wieku. Na jego tyłach, na terenie plebanii, zbudowana została scena plenerowa, będąca miejscem koncertów, występów zespołów ludowych i młodzieżowych. W trakcie niedzielnych mszy śpiewa schola, grają dziewięciogłosowe organy. Kościół jest miejscem bardzo ożywionego życia religijnego. Funkcjonuje tu nawet franciszkański zakon świecki. Należą do niego osoby spoza duchowieństwa, które żyją według reguły zakonu św. Franciszka z Asyżu.

Dodatkowe informacje:

Msze święte:

W dni powszednie o godz. 17.00.

W niedzielę o godz. 10.00 i 12.00.

W każdy 22 dzień miesiąca, w rocznicę objawień siostry Faustyny, msza poświęcona miłosierdziu.

Odpust 17 marca na św. Józefa oraz 29 września w dniu św. Michała Archanioła.

Dostęp do wnętrza kościoła jest możliwy w czasie mszy.

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie po mszy świętej.

Księgi parafialne od początków XX wieku. Starsze są dostępne w archiwum diecezjalnym Diecezji Płockiej.

Istnieje możliwość noclegu w domu parafialnym (dla około 30 osób).