Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Starym Radzikowie

1 grudnia 2015 12:35
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (48) 613 62 12, 797 299 550

Dane adresowe:
Stare Radzikowo, 09-151 Grodziec
N 20.35964 E 52.45511

Jeśli chcemy zobaczyć niemal w czystej formie jeden z kościołów, jakie budowano na Mazowszu w XVIII wieku, koniecznie powinniśmy przyjechać do Radzikowa, wsi położonej przy drodze wojewódzkiej nr 570. Z zewnątrz świątynia wygląda jak typowy XVIII-wieczny sakralny obiekt drewniany, złożony z dwóch oddzielnych części, krytych osobnymi dachami - szerszej nawy i węższego, zamkniętego trójbocznie prezbiterium.

A jak daleko w czasie zakorzeniona jest historia tego miejsca? Na terenie wsi znajdują się dwa grodziska. Pierwsze - datowane na VI-VII wiek, a drugie na wiek XII (położone ok. 750 m na północny-zachód od kościoła). W 1060 roku na wzgórzu sąsiadującym z grodem wzniesiony został pierwszy kościół w Radzikowie. Parafia została utworzona nieco później, w XII wieku, z fundacji książąt mazowieckich. Wówczas prawdopodobnie zbudowano kolejny drewniany kościół. Jedna z następnych świątyń, która pojawia się w notatkach z wizytacji biskupiej w 1599 roku, została spalona przez Szwedów na początku XVIII w.

Obecna świątynia, postawiona na górce i otoczona drzewami, warta jest odwiedzenia, zwłaszcza późną jesienią bądź wczesną wiosną w trakcie zachodu słońca. Wywiera wówczas wyjątkowe wrażenie. Została ona zbudowana w 1712 roku. Posiada dwie kruchty – od frontu i z boku nawy oraz blaszany dach dwukalenicowy z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym hełmem, zbliżonym kształtem do baniastego.

Wnętrze świątyni nakryte jest stropem płaskim. Nawę i prezbiterium rozdziela belka tęczowa z krucyfiksem z XVIII wieku. Wyposażenie wnętrza jest prawie w całości barokowe – ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona oraz chrzcielnica pochodzą z I połowy XVIII wieku.

Obecnie, ze względu na zbyt małą liczbę wiernych, opiekę duszpasterską nad kościołem i parafią w Radzikowie sprawuje proboszcz parafii Grodziec.

Dodatkowe informacje:

Msze święte: 

W dni powszednie o godz. 7.00.

W  niedzielę o godz. 7.00, 9.00, 12.00.

Odpust 31 maja na Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz 26 lipca na św. Anny.

Kościół otwarty w trakcie mszy św.

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie po mszy świętej.

Księgi parafialne datowane od 1900 roku są dostępne na miejscu. Starsze znajdują się w archiwach diecezji sandomierskiej.