Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Łęgonicach Dużych

26 listopada 2015 08:32
/img/iconp_mst.png

Dane kontaktowe:
Tel: (48) 674 14 87

Dane adresowe:
Łęgonice Duże, Kościelna 60, 26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
N 20.52463 E 51.61388

Łęgonice Duże to wieś, zdawałoby się zapomniana przez świat. Kościół stoi w centrum, jednak dookoła rozciągają się podmokłe łąki i pastwiska.

O wiosce Łęgonice wspominał już papież Innocenty II w Złotej Bulli z 1136 roku. W XIII wieku istniał tu kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, zapewne z fundacji arcybiskupów gnieźnieńskich. Wówczas wzniesiono tutaj drugą świątynię drewnianą, którą w 1725 roku zastąpiono nową. Jednak w XIX wieku stan kościoła był już tak zły, że noszono się z zamiarem postawienia nowego – murowanego. Plany te nie zostały zrealizowane, za to przeprowadzony został gruntowny remont istniejącej budowli. Dzięki temu świątynia ocalała. Ostatnia większa renowacja została przeprowadzona w latach 2001 – 2002.

Jak większość budowli sakralnych na Mazowszu, kościół w Łęgonicach Dużych jest ustawiony na osi wschód-zachód, z wejściem głównym od zachodu. Prostokątna nawa z węższym i niższym prezbiterium zamknięta jest wielobocznie. Przy nawie znajdują się dwie kruchty, a przy prezbiterium zakrystia. Kościół posiada pozorne sklepienie kolebkowe. W głównym ołtarzu zobaczymy otoczony złotymi zdobieniami obraz Chrystusa tronującego, otoczonego przez anioły i Świętych. Na belce tęczowej umieszczono rokokowy krucyfiks. Dach kościoła jest dwuspadowy, gontowy, z okapem. 

Również gontem pokryty jest namiotowy dach przykościelnej drewnianej dzwonnicy o słupowej, czterobocznej konstrukcji. 

Dodatkowe informacje:

Msze święte:

W niedzielę godz. 8.00 i 11.30.

Odpusty:

24 czerwca – św. Jana Chrzciciela,

16 sierpnia – św. Rocha,

25 listopada – bł. Matki Franciszki Siedliskiej.