Kościół pw. św. Anny w Strzegowie

19 listopada 2015 12:26
widok na kościół od strony prezbiterium

Dane kontaktowe:
Tel: (23) 679 41 51, do proboszcza 502 020 500
Strona www: www.parafiastrzegowo.pl

Dane adresowe:
Mickiewicza 15, 06-445 Strzegowo
N 20.27556 E 52.89077

Drobiazgowo rewitalizowany

Znajdująca się na dachu wieżyczka była tak spróchniała, że rozpadła się podczas zdejmowania. Jej odtworzenie zajęło dwa tygodnie. Jednym z niewielu elementów, które nie zostały wymienione w trakcie remontu, są słupy podtrzymujące filary wewnątrz świątyni.

Kościół św. Anny w Strzegowie, pochodzący z 1756 roku, ślicznie wkomponowuje się w krajobraz spokojnej, urokliwej wioski. Rosną przy nim dwa duże i bardzo stare dęby. Legenda głosi, że posadził je w czasie odpoczynku polujący w tych stronach, król Kazimierz Wielki. W trójnawowym wnętrzu świątyni uwagę przykuwają m.in. bogato złocony barokowy ołtarz główny z początku XVIII wieku oraz dwa boczne, późniejsze, utrzymane w strzelistym, neogotyckim stylu. Warto też rozejrzeć się dookoła i spojrzeć na strop - polichromie zdobią i ściany, i sufit świątyni, a po ostatnim remoncie odzyskały dawne kolory. Efekt prac rewitalizacyjnych zachwyca. Odnowę kościoła przeprowadzono z zachowaniem wszelkich zaleceń konserwatorskich.

- Cały ten kościół to było jedno próchno. Byli tacy, którzy uważali że najlepiej będzie jeśli się go ubezpieczy, a następnie podpali. Tak był zwichrowany, że przy wietrze pływał – wspomina proboszcz. Potrzeba remontu sygnalizowana była już w XIX wieku. Wzmianki o tym można odnaleźć w pismach do kurii z tamtego czasu. Jednak gruntownej rewitalizacji kościół oraz stojąca nieopodal dzwonnica z XIX wieku doczekały się dopiero w latach 2010 - 2013, kiedy zostały starannie i szczegółowo odremontowane. Z ogromnym sukcesem.

Obecnie kościół pełni przede wszystkim funkcję kaplicy przedpogrzebowej. Ale wiele osób wybiera również tę malowniczo położoną świątynię na miejsce ceremonii ślubu.

Warto nadmienić, że obiekt jest oświetlony z zewnątrz. Podczas spływów kajakowych Wkrą świątynia jest dobrze widoczna i stanowi ciekawy punkt na kajakarskiej trasie.

Dodatkowe informacje:

Na co dzień kościół jest zamknięty. Bezpieczeństwa strzeże system monitoringu. Nabożeństwa odbywają się w czasie oktawy Wszystkich Świętych oraz 26 lipca w dniu patronki kościoła – św. Anny.

Kancelaria parafialna (w nowym kościele) jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach od 17.00 do 18.00.